Незважаючи на те, що українці ще не встигли вдосталь насолодитись першим весняним теплом, українські дизайнери вже знають, який гардероб запропонувати їм на наступний сезон. У Києві розпочалась головна модна подія весни: 36-й Український тиждень моди. У восьмиденній програмі — 62 дизайнери, 45 показів та 16 спеціальних проектів.
Голова оргкомітету Ukrainian Fashion Week (UFW) Ірина Данилевська наголошує, що цьогорічний тиждень моди є дуже важливим та особливим.
«Україна потребує миру, стабільності та руху вперед. І кожна подія, яка відбувається у країні сьогодні, всупереч обставинам, має важливу ідею — ми всі робимо наступний крок», — каже у інтерв’ю DW Данилевська. Не дивно, що гасло нинішнього модного шоу також символічне — Next Step. «У нас є відчуття, що ми робимо наступний крок у житті країни та кожного з нас», — зазначає організаторка.
Відкриває восьмиденний марафон модних показів, за традицією, Лілія Пустовіт (Poustovit). За словами дизайнерки, після трагічних подій, у географічної назви «Україна» з'явилося ще й емоційне забарвлення, що знайшло своє відображення у модних колекціях. А самоідентифікація й самосвідомість вийшли цілковито на новий рівень.
«Приємно бачити серед першокласників дівчат у вишиванках, приємно ходити в Мистецький Арсенал та бачити український костюм у повному обсязі, приємно бачити прапори, що майорять над вікнами та будинками. Але за цей „тренд“, на мій погляд, ми заплатили занадто високу ціну», — зауважила в розмові з DW Лілія Пустовіт.
Держава у поміч
З нею погоджується й дизайнерка популярного українського бренду Lake Олеся Кононова: «Після страшних лютневих подій у всіх і кожного в колекції залишився слід — чи шин, чи диму». Крім того, на її думку, за цієї економічної ситуації, звісно, дистанція між бажаним і реальним у споживача збільшилась у кілька разів. Чим може допомогти держава? «Не впевнена, що це саме та галузь, з якої треба починати. Але, як мінімум, надати можливість безмитного та безперешкодного імпорту тканин в країну. Часто саме на митницях застряють сотні метрів необхідної сировини», — каже в інтерв’ю DW Олеся Кононова.
«В нашій модній галузі є дуже гарні та талановиті складові, але абсолютно не створене середовище для їхнього існування», — вважає учасниця Українського тижня моди Олена Пржонська (PRZHonskaya). У розмові з DW вона навела приклади Берліна й Амстердама, де творчим майстерням надають муніципальні об’єкти — старі заводи чи склади. На її думку, тільки велике бажання та ентузіазм тримають український модний бізнес на плаву. «Але ми пишаємося приналежністю до цієї країни та не збираємося відступати», — каже дизайнерка.
Соціальна відповідальність
Окрім модної місії, Ukrainian Fashion Week взяв на себе ще й соціальну. Наприклад, гостей Українського тижня моди в Мистецькому Арсеналі зустрічає арт-об’єкт Ukraine Inspired — мапа України, на якій символічно розташовані роботи українських fashion-ілюстраторів, що містять актуальні для суспільства цитати з творів українських письменників.
Таким чином, за словами організаторів, створюються спеціальні меседжи, образи-прокламації. Вони також перенесені на футболки та сувеніри, усі кошти від продажу яких підуть на допомогу воєнним, що постраждали під час АТО.
Також на UFW буде представлено проект «Витоки», присвячений традиціям національного костюму. Українці зможуть вперше побачити на сучасному подіумі спеціально зібрану колекцію українських костюмів від «Музею Івана Гончара» та з приватних колекцій. «Це вісім днів, що ілюструють надпотужну силу української моди», — впевнена Ірина Данилевська.