chrome firefox opera safari iexplorer

Життя після демобілізації: поради психологів та волонтерів

23 березня 2015 о 21:41

Вчитися жити. Найближчим часом до рідних повернуться понад 35 тисяч військовослужбовців. Демобілізованим доведеться заново вчитись жити за мирними правилами, кажуть психологи. Без підтримки близьких не обійтись. Терпіння, повага та розуміння – це те, що допоможе бійцю адаптуватись.

Михайло Саєнко один із тих, хто першим вийшов на Майдан. А згодом пішов на фронт захищати Батьківщину. Зараз лікує травми та бере активну участь в громадському житті столиці. Нещодавно невідомі сплюндрували пам'ятник Небесної сотні. Разом із товаришами з автодозору, він відновлював монумент. Михайла мають демобілізувати восени, але бути в запасі він не планує. Вчергове збирається на Донбас.

Думаю про те, щоб мої діти росли в країні з таким прототипом не колишнього СРСР, а більш направлення Європейського чи західного, от в такій країні щоб вони жили, тому я там,
— розповідає чоловік.

Згідно з указом президента, демобілізації підлягають понад 35 000 військових. Їх відправлять у резерв. Та більшість бійців знову повернеться на фронт, переконаний волонтер Максим Алексєєв. Для них життя змінилось.

Вони тут пробудуть тиждень, місяць, два і вони зрозуміють, що тут абсолютно інша планета. Тут вже не то, що інший континент, інша земля, а інша планета. І будуть іти туди, тому що там набагато комфортніше. Я по собі відучваю – мені набагто приємніше та комфортніше знаходитись в АТО, аніж на цивільному континенті,
— запевняє він.

Життя до війни та після змінилось для більшості бійців, кажуть психологи. Повернутися до мирного побуту, в сім'ю, буде непросто. Адже багато часу вони жили за правилами війни.

Єдиної панацеї для всіх немає. У кожного має бути свій індивідуальний шлях повернення, кажуть спеціалісти. Михайлові пережити спогади про жахіття війни допомагають діти. Громадська активність та віра в життя.

Водночас підтримка близьких не повинна бути нав'язливою, радять психологи. Не варто розпитувати про війну. Прийде час, боєць сам відкриється.

Джерело: 24
Розділи: Суспільство

23 січня

Інші дати
Народився Богдан Ханенко
(1848, с.Лотоки Чернігівська область – 1917) – промисловець, колекціонер, меценат. Відіграв важливу роль у створенні Київського художньо-промислового та наукового музею.
Розгорнути

Новини Дивитися всі