chrome firefox opera safari iexplorer

Великі фестивалі малих міст України

18 травня 2016 о 13:06

Цього літа Дрогобич, Івано-Франківськ та Луцьк запрошують на різні за тематикою фестивалі, організаторів яких, однак, об'єднує бажання творити місцевий культурний простір на якісному міжнародному рівні.

Після трирічної перерви цього року відновиться фестиваль «Ніч у Луцькому замку»

Міжнародні фестивалі літературно-музичного та мистецького спрямування, як-от «Форум видавців у Львові», київські «Книжковий Арсенал» та «Гогольfest», Meridian Czernowitz у Чернівцях уже сформували фестивальну традицію у великих містах України. Проте менші українські міста — обласного та районного значення — теж дедалі впевненіше презентують власні події на міжнародній культурній карті.

Поєднання мистецьких форм у Тернополі

Наприклад, 6-8 травня у Тернополі відбувся мистецький фестиваль «Ї» — вже вдруге у міжнародному форматі. На фестиваль, який має на меті поєднати різні форми мистецтва, організатори запросили відомих українських та зарубіжних поетів, прозаїків, музикантів, художників, композиторів, фотографів, кінорежисерів та акторів з України, Польщі , Росії, Литви, Латвії і Білорусі. «Головна ідея — поєднання під час однієї мистецької події літератури, музики, живопису, фото і кіно», — говорить програмний директор фестивалю Юрій Матевощук.

Виступ Сергія Жадана на тернопільському фестивалі Ї

Виступ Сергія Жадана на тернопільському фестивалі «Ї»

Щороку організатори намагаються збільшувати програму принаймні вдвічі, але все одно змушені відхиляти багато заявок саме через брак часу — фестиваль триває лише три дні. Цього року серед учасників музичної програми були, зокрема, Єгор Грушин, Los Colorados, Vivienne Mort, «Жадан і Собаки», Kozak System. У нічний період доби можна було відвідати «Ніч мистецтва: Література і музика» , де виступали «Поетичні двотисячники» та гурт Юрка Іздрика і Григорія Семенчука «DRUMТИАТР» .

До Бруно Шульца у Дрогобич

Фестиваль на честь відомого письменника і художника Бруно Шульца, який народився у Дрогобичі на Львівщині, з 3 по 9 червня вже всьоме відбудеться у його рідному місті. Організатори чекають учасників з 13 країн. Свою участь уже підтвердили знані українські літератори та мистецькі колективи — Юрій Андрухович, Сергій Жадан, Тарас Прохасько, «Собаки в космосі».

«Ідея і місія — повернути Шульцові те, на що він заслуговує, повернути його в рідне місто. Це його міфологічне гніздо, тільки тут він міг творити. І в той самий час — повернути Дрогобичу Шульца, з яким місто ідентифікується на світовій мапі культури», — говорить засновниця фестивалю Віра Меньок. Фінансову та ідейну підтримку події надає польська сторона, а про допомогу з українського боку організаторка воліє радше мовчати. «Шульц – це польський письменник, польський модерн. Через те сам Бог наказав Польщі підтримувати фестиваль, не дивлячись на політичні зміни», — переконана засновниця.

Фестиваль має досить усталений набір заходів — музичні, літературні, театральні події, персональні виставки та конференція шульцознавців (її тема цього року — «Бруно Шульц і сучасна теорія культури»). Також у Дрогобичі чекають на польський театр ляльки та актора «Кубусь» з містечка Кельце та львівський музично-драматичний театр імені Юрія Дрогобича зі спектаклем «Цинамонові крамниці» у постановці Роберта Дробнюха.

«Я роблю фестиваль у тому шульцівському Дрогобичі, який був європейським центром культури. А найпродуктивніші елементи культури завжди творилися у провінції, і Дрогобич — саме така провінція, світовий шульцознавчий центр», — стверджує Меньок.

«Гогольfest» мандрує до Івано-Франківська

Цього літа міжнародний фестиваль сучасного мистецтва «Гогольfest» приїде з Києва до Івано-Франківська, аби разом з місцевим фестивалем PORTO FRANKO організувати міждисциплінарний фестиваль — PORTO FRANKO ГОГОЛЬFEST. Протягом чотирьох днів, з 8 по 12 червня, на Прикарпатті очікують митців з України, Австрії, Болгарії, Данії, Франції, Німеччини та Китаю.

Музика, література, кіно, театр, перформанс, візуальне мистецтво, екологічна програма — кожен з елементів загальної програми відбуватиметься у найрізноманітніших місцях. За задумом організаторів, PORTO FRANKO ГОГОЛЬFEST стане пілотним проектом регіонального розвитку сучасної культури. «Ми плануємо створення фестивалю, що буде мігрувати різними регіонами України, відкриваючи їхній культурний та туристичний потенціал. Кожного року в Україні буде відкриватися нова культурна столиця. Цього року такою столицею стане Івано-Франківськ», — повідомив на сайті «Гогольfestу» директор фестивалю Максим Демський.

Казкова ніч у Луцьку

Через три роки після останньої «Ночі у Луцькому замку» організатори врешті знайшли фінансування і вирішили продовжити фестивальну традицію в місті. Цього року «Ніч» відбуватиметься з 2 по 3 липня.

Зважаючи на ситуацію в країні, міська влада і громада вважали недоречним проводити масштабне арт-шоу. «Наше головне завдання — зробити шоу найвищого ґатунку без шалених грошей. Рятує в такій ситуації креативність організаторів, а також патріотизм та відкритість до експериментів місцевих митців» — говорить членкиня оргкомітету Руслана Порицька.

На два липневі дні замок стане домівкою для казкових істот, які втілюють місцеві легенди та міфи. Також організатори обіцяють ярмарок майстрів, відеоінсталяції, тематичні фотозони. Опівночі ж відбудеться фантастичне шоу, яке символізуватиме перехід у майбутнє. Завершиться фестиваль виступом гурту The Hardkiss.

Джерело: DW