chrome firefox opera safari iexplorer

Цього року в Україні може народитися дитина трьох батьків

14 липня 2016 о 13:02

Цього року в Україні завдяки новому методу штучного запліднення може народитися дитина, яка матиме гени не від двох, а від трьох людей – батька, матері й ще однієї жінки-донора, повідомляє ВВС.Україна.

Щоправда, кількість генів від донора буде відносно малою – всього 37 порівняно з 25-ма тисячами, отриманими від батьків. Цей крихітний набір чужих генів потрапить в організм дитини разом з донорськими мітохондріями – мікроскопічними структурами, які є в кожній клітині і які виробляють для неї енергію. Їх ще називають енергетичними станціями клітини.

У світі вже живуть кілька десятків людей, які мають мітохондрії від донора. Свого часу їх зачали в пробірці за допомогою так званого цитоплазматичного переносу. Українські вчені намагаються зробити щось схоже, але застосовують для цього нову технологію, яку вони називають пронуклеарним перенесенням ядер.

Для цього в лабораторії спочатку запліднюють сперматозоїдами батька дві яйцеклітини: матері й донора. Потім із заплідненої материнської яйцеклітини дістають ядро, в якому й міститься основна генетична інформація від обох батьків. Це ядро вживлюють у яйцеклітину донора, заміняючи ним оригінальне. В цій клітині між ядром і оболонкою залишаються донорські мітохондрії, які мають свій, окремий набір з 37 генів. Таким чином, якщо з цієї яйцеклітини розвинеться зародок, він нестиме в собі комбінацію генів трьох людей.

Схема, за якою в клітині опиняється ДНК трьох людей. bbc.com

Схема, за якою в клітині опиняється ДНК трьох людей. bbc.com

У більшості західних країн така технологія заборонена через її недостатню вивченість і можливі ризики для здоров'я. Єдина країна, яка дозволила дослідження на законодавчому рівні, — Велика Британія.

В Україні ж немає ані законів, які б регулювали генетичні експерименти, ані авторитетних біоетичних комісій, які б розглядали такі спірні питання. Тож поле для експериментів відкрите. І українські вчені сподіваються, що процедура може допомогти деяким жінкам народити здорову дитину.

Йдеться передусім про пацієнток з так званими мітохондріальними захворюваннями. Це генетичні відхилення в мітохондріях, через які можуть розвинутися найрізноманітніші хвороби: від розсіяного склерозу до втрати зору. За світової статистикою, такі недуги трапляються в одному випадку на 3-5 тисяч новонароджених. Мітохондрії передаються дитині лише від матері. Тому якщо жінці діагностували таке захворювання, донор зі «здоровими» мітохондріями – це її надія народити здорову дитину.

Технологію, відому в західній пресі як «дитина трьох батьків», нині випробовують у київській приватній клініці «Надія». Там кажуть, що таким чином вже вдалося завагітніти двом жінкам. Одна з них на 14-му тижні, а друга – на восьмому.

Медики відстежують розвиток обох плодів і сподіваються на народження здорових дітей. Вони наголошують, що усвідомлюють усі ризики і попереджають про них пацієнтів.

21 жовтня

Інші дати
Народився Пилип Орлик
(1672, м. Косут, тепер - Білорусь – 1742) – Гетьман України в 1710 – 1742 роках (у вигнанні). При обранні гетьманом в квітні 1710 року складає «Пакти й Конституції прав і вольностей Війська Запорізького», які пізніше дістали назву Конституція Пилипа Орлика – одна з перших конституцій Європи. Нею Пилип Орлик зобов'язувався обмежити гетьманські прерогативи, зменшити соціальну експлуатацію, зберегти особливий статус запорожців і боротися за політичне й церковне відокремлення України від Росії.
Ми не можемо незворушно дивитися на страждання нашої милої Вітчизни, бачити порушення її прав за стількома пунктами. Ми не будемо діяти керуючись почуттям помсти, а навпаки – згідно зі справедливістю та правом, що дозволяє кожному боронити свою власну справу та свою власну мету» (Пилип Орлик)
Розгорнути