chrome firefox opera safari iexplorer

Дивовижні Карпати: найцікавіші факти про Західну Україну

07 вересня 2016 о 15:12

Україна настільки різноманітна, що невтомно нас дивує і захоплює. Ми вже радили тобі, куди краще поїхати відпочивати в Карпатах, розповідали, як в Яремче відпочивають зірки, а сьогодні хочемо розповісти тобі найцікавіші факти про Карпати - про місцевість, яку ми так любимо, про нашу гордість і місце, в яке завжди хочеться повертатися.

  • Найбільш високогірний населений пункт — село Випчина Чернівецької області, розташований на висоті 1100 м над рівнем моря.
  • Найбільш високогірне місто — Рахів. Середня його висота становить 820 м над рівнем моря. Цьому місту належить ще один рекорд — найбільший перепад висоти між вулицями — 600 м: від найнижчої (400 м) до найвищої 1000 м.
  • «Найглибша лікарня» — в селі Солотвин Закарпатської області, де понад 200 років видобувають сіль вищої категорії. У 1968 р курортології вирішили використовувати мікроклімат солотвинських копалень для лікування хворих бронхіальною астмою. Тут була відкрита алергологічна лікарня на 250 ліжок. Підземні палати, насичені високодисперсним аерозолем кухонної солі, розташовані на глибині 206 і 282 м від поверхні землі у товщі соляного пласта. Тривалість одного сеансу, на який хворі опускаються за допомогою ліфта, становить приблизно дві години протягом 30 днів. Створити на поверхні землі такі умови, як у цій лікарні, неможливо: тут завжди стала температура (+23 градусів) і вологість повітря (до 40%), висока насиченість атмосфери кухонною сіллю (10 мг на 1 см кубічний), абсолютна тиша, повністю безалергічне середовище, а кількість мікроорганізмів в повітрі в 5 разів менше, ніж у самій стерильною операційній.

Дивовижні Карпати: найцікавіші факти про Західну Україну

Рахов © wikipedia.org

  • Першою геологічною картою в Україні була геологічна карта Карпат, складена С. Сташицем в 1809 р.
  • Найзначніша палеонтологічна знахідка на території Карпат — місцезнаходження викопної фауни в селищі Старуня (Івано-Франківської обл.), Який став відомий на весь світ. У 1907 р тут випадково знайшли останки тварин кінця льодовикового періоду. У потоку Лукавець Великий в озокеритній шахті на глибині 12,5 м було знайдено мамонта, а трохи глибше — волохатий носоріг, гігантський олень, різні копалини птахів і земноводних. Очевидно, сіль, озокерит, розчин нафти та безкисневі умови багна сприяли консервації тварин. Радіобіологічним способом було встановлено, що носоріг пролежав тут 23 255 ± 775 років.
  • Найбільш високогірна конструкція була встановлена в 1996 році на г. Говерла, на якій розміщено державні символи — жовто-синій прапор і тризуб.

Дивовижні Карпати: найцікавіші факти про Західну Україну

Говерла © Depositphotos

  • Найвисокогірніше споруда — на вершині гори Піп Іван. Тут знаходиться кам'яна коробка, що була метеоролого-астрономічною обсерваторією. Урочисте відкриття відбулося влітку 1938 Головним астрономічним інструментом був астрограф з діаметром об'єктива 33 см. Під час Другої світової війни цей будинок, відомий як «Білий слон», занепав інуждается у відновленні.
  • Найбільш високогірний готель — готель «Беркут», розташований на Яблуницькому перевалі на висоті 931 м над рівнем моря і побудований в 1968 р.
  • Найдовший тунель — залізничний тунель Бескид на відрізку Скотарське, довжиною 1747 м, споруджений в 1887 р.

Дивовижні Карпати: найцікавіші факти про Західну Україну

гора Поп Иван © Depositphotos

  • Найбільш високогірне селище — село Випчина Чернівецької області, який знаходиться на висоті 1100 м над рівнем моря.
  • Найвисокогірніше місце праці та наукова споруда — біостаціонар Львівського відділення інституту ботаніки НАН України, який розташований на полонині Пожижевській (1429 м над р.м.). Включає метеостанцію та сніго-лавинную станцію. Побудований в 1899 р.
  • Найбільш високогірний санаторій — в смт. Ворохта Івано-Франківської області на висоті 850 м над рівнем моря.

Дивовижні Карпати: найцікавіші факти про Західну Україну

тоннель Бескид © flickr.com/peterfenda

  • Найбільший кам'яний залізничний міст знаходиться в смт Ворохта, збудований в 1895 р При загальній довжині 130 м проліт становить 65 м. Це один з найбільших кам'яних мостів у світі.
  • Найбільш високогірна спортивна споруда — неподалік с. Ясіня, де на висоті 1450 м знаходиться спортивно-тренувальна база Драгобрат. Це унікальна карпатська полонина, багатство якої — достаток снігу. Майже завжди тренувальний сезон тут починається в грудні, а закінчується в квітні. А ось в 1993 р лижна підготовка продовжувалася рекордний термін — до 15 липня.
  • Найбільша з високогірних спортивних споруд — комфортабельна спортивно-тренувальна база «Тисовець», що знаходиться поблизу м Сколе на Львівщині, розташована на висоті 1000 м і розрахована на 450 чол.
  • Найбільш високогірний вокзал — станція «Бескид», що збудована на висоті 790 м над р.м.

Дивовижні Карпати: найцікавіші факти про Західну Україну

Джерело: tochka.net
Розділи: Туристичні новини

24 грудня

Інші дати
День працівників архівних установ
Свято встановлено в Україні «…враховуючи значний внесок архівних установ України у розвиток вітчизняної науки і культури, інші сфери життя суспільства, необхідність подальшого вдосконалення архівної справи та на підтримку ініціативи працівників архівних установ…» згідно з Указом Президента України «Про День працівників архівних установ» від 30 жовтня 1998 року № 1200/98.
Розгорнути
Народився Спиридон Черкасенко
(1876, м. Новий Буг Миколаївської обл. - 1940)  - письменник, педагог, журналіст, освітньо-культурний діяч. Автор п'єс, історичних романів, оповідань, віршованої трагендії "Коли народ мовчить" та історичної драми "Северин Наливайко". Деякі його вірші покладені на музику та стали народними піснями.
Розгорнути
Народився Костянтин Данькевич
(1905, м.Одеса – 1984) – український композитор, піаніст, педагог. Автор балету «Лілея», опер «Трагедійна ніч», «Боглан Хмельницький», «Назар Стодоля», музики до театральних вистав та кінофільмів.
Розгорнути
Народився В’ячеслав Чорновіл
(1937, с.Єрки, Черкаська область – 1999) – літературний критик, публіцист, політичний діяч. Герой України.
«Однак шани заслуговує тільки той, хто шанує самого себе... Бо Україна починається з тебе.» (Вячеслав Чорновіл)
Розгорнути