chrome firefox opera safari iexplorer

Києво-Печерський заповідник святкує своє 90-річчя

30 вересня 2016 о 11:50

90 років тому - 29 вересня 1926 року — Постановою «Про визнання колишньої Києво-Печерської лаври історико-культурним державним заповідником і перетворення її на Всеукраїнське музейне містечко» був започаткований Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник.

Сьогодні Києво-Печерський заповідник – найбільший музейний комплекс України, де зосереджено 144 споруди, 122 з яких – пам’ятки історії і культури. Серед них – унікальні підземні комплекси, храми, пам’ятки архітектури XI–XIX ст., численні виставкові приміщення. У музеях і фондах заповідника можна побачити рукописи старовинних книг, ікони, колекції тканин і вишивок, роботи з дорогоцінних металів, стародавні гравюри та витвори сучасних митців.

На території заповідника знаходиться Києво-Печерська лавра – видатна пам’ятка не лише української, слов’янської, але й загальносвітової культури, яка з 1990 року є у Списку всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО.

Засновник Фонду «Рідна країна» Микола Томенко під час урочистостей привітав із цим ювілеєм працівників заповідника, подякувавши їм за роботу та вручивши від Фонду почесні грамоти і факсимільне видання першого (за хронологією) із чотирьох альбомів малюнків Тараса Шевченка, що зберігаються в архіві Інституту літератури ім. Т. Шевченка НАН України. У цьому альбому містяться, зокрема, і краєвиди Києво-Печерської лаври, які зафіксував Т. Шевченко.

Микола Томенко подякував також керівництву заповідника, яке сприяє, зокрема, і реалізації проектів Фонду щодо повернення українськості на територію лаври. Так, 29 вересня 2014 року на території Національного Києво-Печерського заповідника відкрили пам’ятний знак Тарасові Шевченку на тому місці, де він у 1846 році створив сепію із зображенням Церкви Всіх Святих. Крім того, зараз реалізується проект з відтворення у в Успенському соборі Києво-Печерської лаври надгробку князю Костянтину Острозькому.

До того ж, 9 листопада у Великій лаврській дзвіниці відбудеться урочисте оголошення переможців всеукраїнської акції «7 чудес України: історичні міста та містечка».

Нагадаємо, Києво-Печерська лавра стала одним із 7 історико-архітектурних чудес України.

ФІЛЬМ про історію, таємниці та загадки Києво-Печерської лаври дивіться ТУТ.

«Рідна країна»

25 лютого

Інші дати
Народилася Леся Українка (Лариса Петрівна Косач-Квітка)
1871 – українська письменниця, перекладачка, культурний діяч. Автор численних віршів, поем, драматичних творів («Камінний господар», «Лісова пісня», «Бояриня» та ін.).
Хотіла б я піснею стати У сюю хвилину ясну, Щоб вільно по світі літати, Щоб вітер розносив луну. Щоб геть аж під яснії зорі Полинути співом дзвінким, Упасти на хвилі прозорі, Буяти над морем хибким. (Леся Українка)
Розгорнути
Народився Лесь Курбас
(1887, м. Самбір Львівська область - 1937) - український режисер, актор, теоретик театру, драматург, публіцист, перекладач. Засновник театру «Березіль».
Розгорнути
Народився Павло Вірський
(1905, м.Одеса – 1975) – український танцівник і хореограф. Художній керівник Ансамблю танцю УРСР (1955 – 1975), який з 1977 року носить його ім’я.
Розгорнути