chrome firefox opera safari iexplorer

Києво-Печерський заповідник святкує своє 90-річчя

30 вересня 2016 о 11:50

90 років тому - 29 вересня 1926 року — Постановою «Про визнання колишньої Києво-Печерської лаври історико-культурним державним заповідником і перетворення її на Всеукраїнське музейне містечко» був започаткований Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник.

Сьогодні Києво-Печерський заповідник – найбільший музейний комплекс України, де зосереджено 144 споруди, 122 з яких – пам’ятки історії і культури. Серед них – унікальні підземні комплекси, храми, пам’ятки архітектури XI–XIX ст., численні виставкові приміщення. У музеях і фондах заповідника можна побачити рукописи старовинних книг, ікони, колекції тканин і вишивок, роботи з дорогоцінних металів, стародавні гравюри та витвори сучасних митців.

На території заповідника знаходиться Києво-Печерська лавра – видатна пам’ятка не лише української, слов’янської, але й загальносвітової культури, яка з 1990 року є у Списку всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО.

Засновник Фонду «Рідна країна» Микола Томенко під час урочистостей привітав із цим ювілеєм працівників заповідника, подякувавши їм за роботу та вручивши від Фонду почесні грамоти і факсимільне видання першого (за хронологією) із чотирьох альбомів малюнків Тараса Шевченка, що зберігаються в архіві Інституту літератури ім. Т. Шевченка НАН України. У цьому альбому містяться, зокрема, і краєвиди Києво-Печерської лаври, які зафіксував Т. Шевченко.

Микола Томенко подякував також керівництву заповідника, яке сприяє, зокрема, і реалізації проектів Фонду щодо повернення українськості на територію лаври. Так, 29 вересня 2014 року на території Національного Києво-Печерського заповідника відкрили пам’ятний знак Тарасові Шевченку на тому місці, де він у 1846 році створив сепію із зображенням Церкви Всіх Святих. Крім того, зараз реалізується проект з відтворення у в Успенському соборі Києво-Печерської лаври надгробку князю Костянтину Острозькому.

До того ж, 9 листопада у Великій лаврській дзвіниці відбудеться урочисте оголошення переможців всеукраїнської акції «7 чудес України: історичні міста та містечка».

Нагадаємо, Києво-Печерська лавра стала одним із 7 історико-архітектурних чудес України.

ФІЛЬМ про історію, таємниці та загадки Києво-Печерської лаври дивіться ТУТ.

«Рідна країна»

23 жовтня

Інші дати
Народився Пилип Козицький
(1893, с. Летичівка, Черкаська область – 1960) – український композитор, музикознавець, педагог, громадський діяч. Один з організаторів і керівників Музичного товариства імені Миколи Леонтовича.
Ой одна я, одна, Як билиночка в полі, Та не дав мені бог Ані щастя, ні долі. Тілько дав мені бог Красу – карії очі, Та й ті виплакала В самотині дівочій. (слова Тараса Шевченка, музика Пилипа Козицького)
Розгорнути