chrome firefox opera safari iexplorer

Як особистий архів Дмитра Гнатюка опинився на смітнику?

26 вересня 2016 о 14:10

Особистий архів усесвітньо відомого співака, Героя України, народного артиста України, лауреата Шевченківської премії Дмитра Гнатюка знайшли на смітнику.

Про це нещодавно повідомив на «Фейсбуці» відомий журналіст Вахтанг Кіпіані.  «І ось зараз оці 50 кілограмів спадщини, які заповнили 8 коробок, переді мною. Тисячі листів. Документи. Афіші. Тисячі фотографій. Те, що мало б бути в архівному фонді – пішло на смітник. Слава Богу, що є божевільні, кому не вшистко єдно», — написав він.

«Україна молода» пише, що архів Дмитра Гнатюка у смітник на розі Ольгинської та Городецького викинули ще 16 вересня. «А в цей час у Києві на Городецького 12/3 «чемні люди»викидають на смітник особисті архіви (фото, листи етс) ДмитраГнатюка», — написав тоді Василь Рябокляч. Йому ж про інцидент повідомив товариш, який працює поруч. Саме Василь Рябокляч із братом Володимиром забрали архів додому, а пізніше зателефонували Вахтангові Кіпіані з проханням допомогти зберегти документи для нащадків.

Серед викинутих речей були книги, подаровані співакові, його листи, фотографії різних років. До речі, багато знімків були зроблені самим співаком.

«Розбираю архів Дмитра Гнатюка. Я й не знав, що маестро любив фотографувати квіти, дерева, всяку городину. Сотні й сотні знімків», — повідомив Вахтанг Кіпіані. Також була виявлена візитівка Федора Шаляпіна з його автографом.

Смітник, у якому знайшли архів, розташований поблизу будинку, у якому мешкав Дмитро Михайлович. Останнім часом там ніхто не жив.

Дмитро Гнатюк помер 29 квітня цього року, через місяць після свого 91-річчя. Три місяці тому залишила світ і його дружина Галина Макарівна.

Як з’ясував відомий журналіст, автор книги «Золотий вік української естради» Михайло Маслій, ця новина стала шоком і для сина Дмитра Михайловича Андрія. Той повідомив, що не так давно у квартирі, де жила родина Гнатюків, було вирішено зробити ремонт, тож усі речі було дбайливо спаковано у ящики, які мали бути перевезеними в інше місце.

«Цим займалася хатня працівниця, яка останні роки опікувалася і Дмитром Михайловичем, і Галиною Макарівною. І яку вони любили і шанували. І було за що! Речей тих (кожна безцінна) було з верхом, тобто предостатньо. Очевидно, щоб полегшити собі роботу, недобросовісні робітники дозволили собі згрішити – просто взяли і кілька ящиків викинули на смітник», — повідомив Михайло Маслій.

102963Сам Вахтанг Кіпіані не дуже вірить у те, що речі опинилися на смітнику випадково. «Там є багато книг, і у всіх їх вирвана перша сторінка, на якій зазвичай ставляться автографи. Тобто, людина, яка збирала ці книги, усвідомлювала, що автографи є цінними і вони можуть згодитися. А серед листів є багато унікальних – від відомих артистів, письменників, державних діячів. Наприклад, є лист від Щербицького. Є навіть візитка Федора Шаляпіна з його автографом»,- розповів «УМ» Вахтанг.

Свою знахідку Кіпіані має намір передати в Центральний державний архів-музей літератури і мистецтв.

До речі, ситуація, коли особисті речі відомих людей просто викидають – не поодинокий випадок. Свого часу в смітнику опинився весь архів видатного співака Михайла Гришка (1901—1973), який жив у Києві, за адресою Хрещатик,15. На жаль, документів ніхто не порятував.

16 жовтня

Інші дати
Народився Петро Григоренко
(1907, с.Борисівка, Запорізька область - 1987) – радянський генерал-майор, правозахисник. Виступав на захист кримських татар та інших депортованих народів. У 1964 за легальну правозахисну діяльність розжалуваний у рядові і позбавлений всіх державних відзнак, перебував у радянських тюрмах, таборах.
Розгорнути
Народився Олександр Митрак
(1837, с.Плоске, Закарпатська область – 1915) – український (русинський) письменник, фольклорист і етнограф. Поезії, етнографічні нариси присвячені життю, побуту та звичаям закарпатських горян («Домашній быт угро-русского крестьянина», «Сенокосы в угро-руссов», «Народная свадьба угорских русинов»). Видав «Русско-мадьярскій словарь» та «Мадьярско-русскій словарь».
Розгорнути