Рівень забруднення атмосфери викидами вуглекислого газу (СО2) перевищив важливий поріг і, можливо, не опуститься нижче ще багато поколінь, стверджують експерти.
Вперше критичний поріг у 400 частинок на мільйон людство перетнуло 2015 року. Цей показник означає, що на кожен мільйон молекул в атмосфері припадає 400 молекул CO2.
Водночас 2016-й, за даними Всесвітньої метеорологічної організації (ВМО), може стати першим роком, який перетне і цю позначку.
Вуглекислий газ, чи, як його ще називають, діоксид (або двоокис) вуглецю, є тривкою хімічною сполукою, поширеною в природних газах.
Є кінцевим продуктом окислення вуглецю, не горить, не підтримує горіння і дихання.
Токсична дія вуглекислого газу виявляється при його вмісті в повітрі 3-4 % і викликає подразнення дихальних шляхів, запаморочення, головний біль, шум у вухах, психічне збудження, непритомний стан.
Газ є природною складовою атмосфери, а теперішнє його постійне зростання в її складі пояснюється тим, що вуглекислий газ є продуктом спалювання викопного палива, масштаби використання якого постійно зростають.
СО2 має парникові властивості, тобто сприяє утриманню тепла на поверхні Землі. І глобальне потепління — переважно його «рук» справа. Незначні кількості діоксиду вуглецю нешкідливі для людей і тварин, але якщо його концентрація в повітрі становить понад 3 відсотки — він стає шкідливим, а при 10 відсотках — узагалі смертельним.
Частково високі рівні СО2 в атмосфері можуть бути пов’язані з кліматичним явищем Ель-Ніньйо.
Між 2014 і 2015 роками викиди, спровоковані людиною, лишалися практично незмінними, але Ель-Ніньйо призвів до зростання рівня газу в атмосфері.
Це сталося тому, що через посуху, спричинену Ель-Ніньйо, в тропічних районах рослини почали менше поглинати СО2. Крім того, викиди зросли через пожежі, спровоковані посухою.
Таким чином, рівень СО2 в атмосфері суттєво зріс, зазначено в щорічному звіті Всесвітньої метеорологічної організації. Востаннє рівень CO2 перевищував рівень у 400 частинок на мільйон три-п’ять мільйонів років тому, кажуть експерти. У ВМО зазначають, що хоча фактор Ель-Ніньйо вже зник, вплив людини на зміну клімату лишається і досі великим.
У грудні минулого року представники понад 170 країн уклали Паризьку угоду. Вони домовилися скоротити викиди так, аби не допустити глобального підвищення температури на понад два градуси за Цельсієм. У жовтні цю угоду ратифікували США i Китай — країни, на які припадає майже 40% світових викидів вуглекислого газу.