Чого варті наші тамерлани та наполеони без коня? ( Олесь Гончар)
За астрономічним календарем 3 січня Земля знаходиться в перигелії, тобто вона розташовується на найменшій відстані від Сонця. Наші пращури помітили, який день 3 січня, таким буде і вересень.
Червоне сонце на сході віщує заметіль. Якщо цього дня багато снігу, то можна очікувати хороший урожай хліба, а якщо сніг не вкриє землю, то врожай у цьому році буде бідним.
За церковним календарем 3 січня вшановують Святу мученицю Юліанію.
3 січня народились:
1868 — Микола Чернявський, український письменник, культурний і громадський діяч, один із засновників і голова культурно-просвітницького й політичного товариства «Українська хата».
1895 - Борис Лятошинський, український композитор, диригент і педагог. Один з основоположників модерного напрямку в українській музиці.
1906 - Олексій Стаханов, новатор вугільної промисловості, основоположник Стаханівського руху. Народився в Орловській губернії, молодим хлопцем приїхав на Донбас (Кадіївка), де працював на шахті «Центральна-Ірміне». У 1935 йому доручено поставити рекорд видобутку вугілля і створено для цього відповідні умови; в ніч на 31 серпня за 6-годинну зміну він нарубав відбійним молотком 102 т вугілля, виконавши 14,5 норм.
1942 — Анатолій Погрібний, український літературний публіцист, освітянин. Автор більше 20-ти книг («Якби ми вчились так як треба», «Розмови про наболіле», «Класики не зовсім за підручником» та ін).
Події 3 січня:
1565 — Цар Російської імперії Іван Грозний видав указ про введення Опричнини, віддалився в Олександрівську слободу і звідти оголосив про зречення престолу.
1870 — У США розпочалось будівництво Бруклінського мосту. Міст довжиною 1825 м з'єднує Бруклін та Манхеттен — на момент завершення будівництва він був найбільшим підвісним мостом у світі.
1919 — Українська Національна Рада схвалила постанову про з'єднання Західно-Української Народної Республіки з Українською Народною Республікою в Києві.
1957 — Після 11 років розробок компанія Hamilton Watch представила перший у світі електронний годинник.
Чи знаєте ви,що:
Першу штучну соломинку для коктейля придумав Марвін Стоун, хазяїн фабрики по виробництву паперових сигаретних мундштуків.
Лушпиння від справжньої соломинки в коктейлі дратувало його, тому, взявши смужку паперу, Стоун змастив її край клеєм, накрутив „гвинтом” на олівець, а потім зняв отриману трубочку.
3 січня 1888 року у Вашингтоні Стоун запатентував соломинку для коктейля.
«Рідна країна»