chrome firefox opera safari iexplorer

Цьогорічна Масляна (Колодій) розпочнеться 20 лютого

02 лютого 2017 о 15:39

Останній тиждень перед Великим постом в Україні завжди був святковим. Відзначали завершення зими і готувалися до найсуворішого Великого посту, який розпочнеться у цьому році 27 лютого і триватиме до 15 квітня. Великдень у цьому році святкуватимуть 16 квітня (неділя).

Масляна має й інші назви: Масниця, Колодій, Сиропусний тиждень, Бабський тиждень. Це свято походить від старовинного язичницького свята проводів зими, що зберігалося й після прийняття християнства. Це останній, напередодні Великого посту, тиждень коли можна було справляти весілля.

В останній «смачний» тиждень перед Великим постом влаштовували народні гуляння, до яких пекли млинці. Проте народознавці стверджують, що ця традиція притаманна радше росіянам та білорусам. А в Україні здавна відзначали не Масляну, а свято Колодія, де головною стравою були вареники з сиром та сметаною.

Протягом тижня їх варили щодня, щедро поливаючи маслом і сметаною. З цього приводу казали: «Вареники доведуть, що і хліба не дадуть»!  Отож, на Масляну, тобто, на Колодія, у наших пращурів споконвіку головною стравою був вареник, а тиждень, коли їли вареники з сиром, називався Сиропусним, або Бабським.

Протягом цього тижня чоловікам належало слухатися жінок і витримувати їхні збиткування. У народі Бабський тиждень завжди супроводжувався гучними народними гуляннями, веселими піснями, танцями, іграми, ярмарками, ситними частуваннями.

Завершується свято обрядовим спалюванням опудала Зими, а разом із ним — символічним прощанням зі старим роком, що зжив себе, і звільненням місця для прийдешньої весни і оновлення. 

«Рідна країна»

17 жовтня

Інші дати
17 жовтня відзначають:
  • Міжнародний день боротьби за ліквідацію злиднів
Розгорнути
Народився Володимир Жаботинський
(1880, м. Одеса – 1940) – єврейський письменник і публіцист, ідеолог та один з лідерів сіоністського руху.
Розгорнути
Народився Яків Головацький
(1814, с. Чепелі, Львівська область – 1888), український лінгвіст, етнограф, фольклорист, поет, священик і педагог. Співзасновник об»єднання «Руська трійця», співавтор збірника «Русалка Дністровая». Найважливіша праця «Народні пісні Галицької і Угорської Русі. кн. 1-4.»
Солоденька рідна мово, Як би-м тя рад вчути! Із глубини серця свого Рад би-м піснь добути. Проспіваю співаночки, Де-но які знаю, Як би-м учув голосочок Із рідного краю. (Яків Головацький)
Розгорнути