chrome firefox opera safari iexplorer

На історичних будівлях Івано-Франківська з’являються портрети видатних городян

01 березня 2017 о 12:25

В Івано-Франківську представники ініціативи «ФранківськЯкийТребаБерегти» започаткували акцію «Герої забутих будинків».

Її мета — привернення уваги до будинків-пам’яток архітектури, які перебувають в аварійному стані й потребують ремонтно-реставраційних робіт, пише Україна молода.

Першою будівлею для проведення акції стала резиденція засновників міста — палац Потоцьких.

«Виникла ідея в такий незвичний спосіб привернути увагу до пам’яток архітектури. А щоб акція мала пізнавально-освітній характер, ми зобразили у вікнах цих будинків портрети відомих людей, які колись жили, гостювали чи бували тут, — каже ініціатор акції Марія Козакевич.

— Плануємо провести акцію в кількох таких аварійних будинках. На жаль, у нашому місті їх є немало. Зникають будинки, зникає історія. Старі будівлі руйнуються, на їхньому місці виникають багатоповерхові новобудови. Хочеться все ж таки, щоб ми зберегли історію, зберегли нашу архітектуру, щоб нам було що передати дітям».

До палацу Потоцьких запросили школярів 4-го класу. Для них зробили невеликий екскурс в історію, розповіли про людей, які зображені на портретах і про сам палац.

Для акції «Герої забутих будинків» обрали портрети засновника міста Андрія Потоцького, його сина Станіслава, на честь якого було названо місто, та Катерини Косаковської — єдиної жінки, яка управляла містом близько 30 років. Ці люди безпосередньо жили у палаці.

 umoloda.kiev.ua

Також представлено портрети Ференца II Ракоці, угорського героя, та польського короля Яна Собеського, який кілька разів бував у місті і товаришував iз Потоцьким.

За словами Марії Козакевич, у палаці Потоцьких близько 25 років проживала Анна Орлик — дружина Пилипа Орлика, гетьмана України, який був автором першої у світі демократичної Конституції.

Є певні дані, що Анна Орлик не тільки тут жила, а й була похована. На жаль, її портрет не зберiгся до нашого часу.

«Хочеться привернути увагу до того, що ці будинки в аварійному стані, — каже ініціатор акції. — Не треба чекати, коли вони остаточно впадуть. Варто вже сьогодні братися за їх рекон­струкцію, реставрацію, щоб ми зберегли історичне обличчя нашого міста».

Розділи: Суспільство

22 жовтня

Інші дати
22 жовтня відзначаємо:
  • Всесвітній день людей з вадами мовлення.
Розгорнути
Борис Олійник
1935 – поет і громадський діяч. Лауреат Шевченківської премії. Автор книг: «Стою на земле», «Сива ластівка», «У дзеркалі слова», «Дума про місто» та ін.
Розгорнути
Народився Віктор Протопопов
(1880, с. Юрки, Полтавська область - 1957) – видатний український психіатр та фізіолог, засновник патофізіологічного напряму в психіатрії. Разробив оригінальні методи¬ки дослідження вищої нервової діяльності, описав «Синдром Протопопова» (Тріада Протопопова) - комплекс симптомів при маніакально-депресивному психозі.
Розгорнути
Народився Іван Бунін
(1870, м. Воронеж, Росія – 1953) – російський поет, письменник українського походження, Нобелівський лауреат. Багато років жив та творив в Україні (Харків, Полтава, Одеса, Київ). Автор статті «Пам’яті Т. Г. Шевченка», творчістю якого захоплювався, перекладів Шевченкових віршів «Закувала зозуленька» та «Заповіт», а також низки віршів Б.Грінченка.
Великий і багатий край, краса його нив і степів, хуторів і сіл, Дніпра й Києва, народ сильний і ніжний, у кожній дрібниці побуту свого красивий і охайний…» (Іван Бунін про Україну)
Розгорнути