chrome firefox opera safari iexplorer

Днями виповнюється 75 років з часу Корюківської трагедії

05 березня 2018 о 12:10
beztabu.net

КОРЮКІВКА, що на Чернігівщині, — найбільше поселення в Європі, повністю знищене гітлерівськими нацистами внаслідок каральної операції у Другій світовій війні. 1-2 березня та 9 березня 1943 року в цьому містечку карателі вбили 6700 людей та спалили 1290 будинків.

Правда про цю моторошну подію в радянські часи приховувалася й здебільшого замовчувалася, а вшанування пам’яті жертв відбувалося лише на рівні міста чи району. В комуністичного керівництва, виявляється, були причини втаємничувати правду: міг постраждати образ «народних месників» — радянських партизанів.

Партизанське з’єднання під командуванням Олексія Федорова в ніч на 27 лютого розгромило німецько-угорський окупаційний гарнізон, що базувався в Корюківці. У відповідь на це начальник штабу 399-ї головної польової комендатури у місті Конотоп Баєр Бруно Франц віддав наказ про знищення селища. Населений пункт оточили, а всіх мешканців групами по 50-100 чоловік почали зганяти у великі будинки й розстрілювати. Найбільше людей (близько 500 осіб) було вбито у приміщенні ресторану, що знаходився в центрі міста. Людей туди зганяли начебто для перевірки документів. Опісля Корюківку підпалили. Акція тривала й наступного дня, а через тиждень, 9 березня, карателі повернулися, щоб допалити те, що не згоріло, та добити вцілілих...

Як з’ясувалося згодом, під час нищення містечка нацистським загоном чисельністю приблизно 300-500 карателів за 15 км від нього перебувало партизанське з’єднання Олексія Федорова, що налічувало від 3 до 5 тис. чоловік. Але його командування так і не віддало наказу захистити або ж принаймні евакуювати населення.

Корюківська трагедія є наймасштабнішою каральною акцією в тогочасній Європі, внаслідок якої було повністю знищене поселення з усіма його мешканцями.

23 листопада

Інші дати
23 листопада відзначають:
  • День без покупок.
  • Чорна п’ятниця.
Розгорнути
Олександр Івченко
1903 – авіаконструктор, керівник розробки поршневих, пізніше турбореактивних двигунів для багатьох типів літаків, в т. ч. і літаків Як-40 і Ан-24. 1959 р. створив і очолив самостійне дослідне підприємство – Запорізьке машинобудівне конструкторське бюро «Прогрес», з 1963 – його генеральний конструктор.
Розгорнути
Народився Микола Бунге
(1823, м.Київ – 1902) – вчений-економіст, державний діяч. Голова Кабінету Міністрів Російської імперії з 1887 до 1895 рр. За його керування бюджет вперше дістає статус документу обов'язкового до виконання всіма відомствами. У 1887 році добився скасування подушної податі з селян, за його ініціативою введено правила, що регламентували умови праці фабричних працівників. Підтримка М.Бунге розвитку індустрії України, іноземні інвестиції подвоїли видобуток вугілля в Донбасі та активно розвивали залізорудну промисловість Криворіжжя.
Розгорнути
Народився Микола Носов
(1908, м.Київ – 1976) – радянський письменник, автор знаменитої трилогії «Незнайко».
Розгорнути