chrome firefox opera safari iexplorer

“Запали свічку!”: українці відзначають День пам’яті жертв Голодомору

24 листопада 2018 о 13:17

24 листопада українці і світ, як і кожного року, вшанують пам’ять вбитих Голодомором 1932-33 років. Жалобні заходи традиційно проходять також у 32 країнах світу.

Про це пише “Урядовий портал“, передає “Народна Правда“.

Як відомо, в 1917—1921 роках українці відновили свою державність. Українська революція не тільки повернула нашу батьківщину на карту світу. Нова держава задекларувала демократичний лад і дотримання основних прав і свобод людини. З перших днів Українська Народна Республіка протистояла російській інформаційній та воєнній агресії. Втім, війна більшовиків проти України не завершилася з падінням державності.

Вже через десятиліття більшовики завдадуть остаточний, на їхню думку, удар по окупованій Україні. В Інституті національної пам’яті пояснюють: насильницьке вилучення харчів, блокади сіл і цілих районів, заборони виїзду за межі охопленої голодом України, репресії – все це повинно було знищити українське прагнення до незалежності і самих українців.

“Голодомор – це помста за свободу. Українців карали смертю за здобуту незалежність від імперій. Геноцид знищив ключові свободи: мільйони людей позбавлені життів, в країну повернуто рабство – селянам обмежили пересування і відібрали паспорти, колгоспи застосовували примусову працю, люди не могли сподіватися на недоторканність житла, не мали свободи релігії, їх обмежили в культурних правах. Але режим не зумів досягти головного – Україну не зламали. І свою незалежність ми змогли підтвердити вже в 1991 році “, – каже історик, голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.

Всесвітньо відомий історик, лауреат Пулітцерівської премії Енн Еплбаум, яка перебуває з візитом у Києві, зокрема з нагоди виходу її нової книги “Червоний голод: Війна Сталіна проти України”, зазначила під час виступу на благодійному вечорі Києво-Могилянської академії: “Історія Голодомору – це трагедія, але історія України – не трагедія. Незважаючи на мільйони вбитих під час війни Сталіна проти України, ваша країна є на карті світу”.

О 16:00 відбудеться загальнонаціональна хвилина мовчання, під час якої мільйони українців запалять свічки біля Меморіалів Голодомору та на підвіконнях будинків.

В день пам’яті жертв Голодомору українські телеканали і радіо віщають в режимі жалоби.

 

Розділи: Суспільство

24 червня

Інші дати
За церковним календарем 24 червня християни, які живуть за західною традицією святкують Різдво Іоанна Хрестителя, або Івана Предтечі. 
Іван Предтеча був посланцем Бога, щоб сповістити людям про прихід і живу присутність Месії на землі. Він указує на Спасителя і хрестить Його в ріці Йордан.
Розгорнути
Василь Будник
1913 - український учений у галузі ракетобудування та космічної техніки. Розробник перших балістичних ракет, один із засновників конструкторського бюро «Південне». Герой Соціалістичної Праці. Академік НАН України.
Розгорнути
Іван Стешенко
1873-український літературознавець,письменник.
Розгорнути
Народився Іван Твердохліб
(1899. с. Довжик Харківської обл. - 1986) - український актор театру і кіно. ролі: Оврам ("Патетична соната"), Череви ("Сорочинський ярмарок"), Павло ("Коліївщина"), Іван ("Дорогою ціною") та ін.
Розгорнути
Народився Феофіл Яновський
(1860, с.Миньківці, Хмельницька область – 1928), український лікар-терапевт, один з засновників Київської терапевтичної школи. За його ініціативою на Київщині в інших регіонах засновано багато протитуберкульозних закладів санаторного типу. Національний інститут фтизіатрії та пульмонології носить ім»я Ф.Г.Яновського.
«Любити ближнього – це найважливіша з людських наук, вона вистраждана людством " (Олексь Гончар)
Розгорнути