chrome firefox opera safari iexplorer

22 травня: це цікаво знати

22 травня 2019 о 00:05

Як умру, то поховайте

Мене на могилі

Серед степу широкого

На Вкраїні милій.

Щоб лани широкополі,

І Дніпро, і кручі

Було видно, було чути,

Як реве ревучий.

Тарас Шевченко

У народі 22 травня вшановували «весняного» Миколу чудотворця і говорили: «У кожному році два Миколи: на першого не буває холодно ніколи, а на другого не буває тепла ніколи».

В Україні Микола Чудотворець є одним з найшанованіших святих. Адже він покровитель не лише мандрівників і мореплавців, а й землеробів. І тому господарі за погодою на Миколая вгадували майбутній врожай. «Якщо на Миколу піде дощ, буде врожай на озимину», хоча «Від Миколи до літа ще має бути дванадцять приморозків, якщо ж їх не дай Бог не буде, це означатиме неврожайний рік».

За церковним календарем 22 травня вшановують преподобного Ісайю; мученика Христофора; преподобного Шіо Мгвімського.

Згадують перенесення мощей святителя і чудотворця Миколая з Мир Лікійських до італійського міста Бар.

Вперше це свято було встановлене папою Урбаном ІІ в ХІ сторіччі, а до українського церковного календаря воно було введене митрополитом Єфремом наприкінці того ж віку.

22 травня народились:

1840 – Марко Кропивницький – український письменник, драматург, театральний актор. З ім’ям М. Кропивницького пов’язані створення українського професійного театру й наступний етап розвитку реалістичної драматургії.

1879 – Федір Кричевський – український художник і педагог, один з засновників і перший ректор української Академії образотворчого мистецтва.

1920 – Микола Гринько – український кіноактор. Фільми: «Тарас Шевченко», «Андрій Рубльов», «Солярис», «Ати-бати, йшли солдати…», «Двадцять днів без війни», «Сталкер», «Ярослав Мудрий», «Пригоди Буратіно» та ін.

1941 – Микола Олялін – український кіноактор («Визволення», «Назад дороги нема» та ін...).

Іменинники 22 травня:
Микола, Христофор, Ісайя.

22 травня відзначають:

  • Міжнародний день біологічного різноманіття.

Події 22 травня:

1861 – Тараса Шевченка перепоховано в Каневі на Чернечій горі.

1919 – у Києві в церкві святого Миколая відправили перше богослужіння українською мовою, через що цей день «неофіційно» став днем народження Української Автокефальної Православної Церкви.

1931 – розпочала свою діяльність Українська академія аграрних наук.

1936 рік – почався перший чемпіонат СРСР з футболу.

1960 рік – стався найсильніший у 20 столітті землетрус силою 9,5 балів за шкалою Ріхтера – в Чилі.

1979 – похорон Володимира Івасюка на Личаківському цвинтарі у Львові вилився у масову акцію протесту.

1995 – у Львові було створено Всеукраїнське педагогічне товариство імені Григорія Ващенка.

1998 – у Києві на Аскольдовій могилі освятили греко-католицьку церкву святого Миколая.

2009 – СБУ порушила кримінальну справу за фактом геноциду в Україні 1932–1933 років (за ч. 1 ст. 442 Кримінального кодексу України – «Геноцид»).

Чи знаєте ви, що:

Британські вчені знайшли на дні Чорного моря єдину в світовому океані підводну річку. Це відкриття зробили вчені з університету англійського міста Лідс, які проводили дослідження на місці.

Вони з’ясували, що довжина річки становить 37 морських миль, ширина – більше півмилі, а швидкість течії води – 4 милі на годину (близько 7,5 км на годину). Було також відзначено, що річка переносить колосальні обсяги води – 22 тис. кубічних метрів на секунду. Якщо б ця річка перебувала на суші, то, мала б шосте місце в світі за цим показником.

Водний потік утворений проникненням через протоку Босфор більш солоної води Мармурового моря в менш солоне середовище Чорного моря. Таким чином, вода в річці відрізняється високою концентрацією солі.

«Рідна країна»

Розділи: Календар

16 квітня

Інші дати
Феодосій Федченко
1911 –  український метролог, фізик-експериментатор. Створив найточніший маятниковий годинник – астрономічний годинник Федченка (АГФ), яким оснащено більшість обсерваторій, станцій метро і телецентрів країн колишнього СРСР.
Розгорнути
Народився Борис Возницький
(1926, с. Ульбарів Рівненської обл. - 2012) - український мистецтвознавець, академік Української академії мистецтв, Герой України, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка, заслужений працівник культури України та Польщі, президент Українського національного комітету Міжнародної ради музеїв (ІСОМ), доктор honoris causa.
Розгорнути
Народилася Христина Алчевська (Журавльова)
(1841, м.Борзна Чернігівська область – 1920) - український педагог, організатор народної освіти, популяризатор української мови, народної пісні, творчості Тараса Шевченка. У своїй садибі у Харкові у 1899 році встановила перший у світі пам»ятник Тарасу Шевченку.
«Людина, яка в час масової безграмотності, працю задля просвіти народу зробила девізом свого життя і залишилася вірною тому девізові”. (Микола Сумцов про Христину Алчевську)
Розгорнути

Новини Дивитися всі

Loading...