chrome firefox opera safari iexplorer

8 травня: це цікаво знати

08 травня 2019 о 00:02

Живі борються... А живі лише ті, чиї серця віддані піднесеній мрії.
Віктор Гюго

У народі 8 травня, на Марка-ключника, спостерігали за погодою і казали: «У день Марка небо ярке – на вулиці парко, а бабі в хаті жарко».

Апостола Марка вважали повелителем весняних дощів. Говорили про те, що, якщо в травні дощ піде хоча б три дні, то можна очікувати багатого врожаю. Тому травневим грозам завжди дуже раділи. Назва дня «Ключни» якраз і виникла згідно з давнім віруванням, що Марко мав ключі від неба, яке він відчиняв, для того, щоб дощ пролився. Святому Марку в цей день молилися про те, щоб він уберіг посіви від посухи, просили послати сильні дощі, кажучи про те, що малий дощ землю тільки бруднить, а сильний – навпаки, очищає.

Починали сіяти гречку, або татарку, як називали цю рослину в народі. Також підмічали, якщо не зацвіли яблуні – на неврожай. Якщо співочі птахи прилітають зграями – на тепле літо. Якщо у цей день спостерігалась райдуга висока і крута – до хорошої погоди, якщо ж вона була низькою і пологою – до негоди.

За церковним календарем 8 травня вшановують Апостола і євангеліста Марка; преподобного Сильвестра Обнорського та Царгородську ікону Божої Матері.

Іменинники 8 травня:
Марко, Сильвестр, Ярослав, Хома, Віктор, Станіслав.

8 травня народились:

1834 – Василь Вовк-Карачевський – український громадсько-культурний діяч, публіцист, перекладач, Автор публіцистичних статей, історичних досліджень («Канів і його коротка історія»), перекладів праць М. Костомарова, М. Дашкевича, В. Антоновича.

1917 – Данило Лідер – художник театру, педагог. Народний художник України. Роботи: оформлення вистав «Ярослав Мудрий» І. Кочерги, «Король Лір» В. Шекспіра, «Дядя Ваня» А. Чехова, «Тев’є-Тевель» Г. Горіна за Шолом-Алейхемом та ін.

1921 – Микола Козловський – український майстер фотографічних справ. Лауреат Шевченківської премії за фотоальбом «Києве мій».

8 травня відзначають:

  • День пам’яті та примирення в Україні.
  • Дні пам’яті та примирення, присвячені пам’яті жертв Другої світової війни.
  • Міжнародний день Червоного Хреста і Червоного півмісяця.

Події 8 травня:

1709 – російське військо зруйнувало Запорізьку Січ у відповідь на перехід запорожців на бік гетьмана Мазепи.

1900 – Андрей Шептицький був призначений митрополитом Львівським.

1945 – у передмісті Берліна Карлхорсті, зайнятому радянськими військами, представники німецького головнокомандування на чолі з генералом Кейтелем підписали акт про беззастережну капітуляцію збройних сил Німеччини; цей договір від Радянського Союзу підписав Георгій Жуков, а також представники США, Великобританії, Франції.

1967 – у Києві урочисто відкрили монумент місту-герою Києву.

Чи знаєте ви, що:

Українські символи: мак.

У народі маків цвіт є символом краси і ошатності. Насіння маку віддавна відоме як оберіг від лиходійства відьом, упирів та інших «нечистих сил». Його сипали навколо оселі, а також домашньої худоби. Зокрема, щоб захистити дійну корову, її обсипали маком, освяченим на Маковія, примовляючи: «Коли цей мак збереш, тоді від моєї корови молоко відбереш».

Що ж до прикмет, то вважалося, що мак два тижні цвіте, чотири достигає, а на сьомий – з нього вже насіння летить.

«Рідна країна»

Розділи: Суспільство

20 вересня

Інші дати
Наталія Лотоцька 
1938 – театральна актриса. Лауреат Шевченківської премії. Ролі: Пріська («Шельменко-денщик» Г. Квітки-Основ’яненка), Хведоска («Дві сім’ї» М. Кропивницького), Поліксена («Кассандра» Лесі Українки) та ін. Ведуча передачі Українського радіо «Від суботи до суботи» (понад 30 років). 
Розгорнути
Народився Іван Світличний
(1929, с. Половинкине Луганської області - 1992) - український мовознавець та поет. Твори "Ґранатові сонети", "Серце для куль і для рим", "У мене тільки слово".
Свободу не втікати з бою, Свободу чесності в бою, Любити те, що сам люблю, А не підказане тобою, Свободу за любов мою Хоч і накласти головою, А бути все ж самим собою, — Не проміняю на твою, Ліврейську, жебрану, ледачу, Вертку, заляпану, як здачу, Свободу хама й холуя. Несу свободу в суд, за грати, Мою від мене не забрати — І здохну, а вона — моя. (c) Іван Світличний, 1929
Розгорнути