chrome firefox opera safari iexplorer

25 липня 1940 року вийшов фільм Довженка про гірке «визволення»

25 липня 2019 о 08:12
uamodna.com

25 липня 1940 р. на кіноекрани вийшла картина Олександра Довженка «Визволення». У фільмі-хроніці йдеться про приєднання Галичини до Радянської України  1939 р.

У вересні 1939 р., згідно з пактом Молотова-Ріббентропа, територія країн Балтії та Західної України  була окупована Радянським Союзом. Режисера О.Довженка відрядили до Галичини з дорученням створити фільм, який мав показати «визвольний похід» радянської армії теренами Галичини та «велику радість» західних українців, визволених  «з-під ярма буржуазної Польщі».  

Протягом двох місяців Довженко з групою операторів подорожує краєм: Тернопіль, Галич, Станіславів, Коломия, Косів, Львів, Чернівці. Знімаючи, режисер також виконує ще одне доручення: виступає перед місцевими мешканцями з оповідями про «щасливе життя в радянській Україні». Ці оповіді, замість радості, викликали у «західняків», добре поінформованих  про страхіття колективізації, Голодомор, репресії  у Великій Україні – жах і недовіру…

На початку 1940 р. О.Довженко повідомив через  газету «Пролетарська правда», що активна робота над художньо-документальним фільмом «Визволення» вже триває. 26 травня 1940-го стрічка була завершена і передана до Київської кіностудії.  

Відгуків на кратину було надзвичайно мало, проте всі – позитивні (хіба могло тоді бути інакше?)

Фільм вийшов на екрани українською та російською мовами. Довженко був не лише її режисером (разом з Ю.Солнцевою), а й сценаристом, автором дикторського тексту та монтажу. 

11 вересня 1940 р. стрічку  показали у Львові – з нагоди першої річниці «визволення».

Сказати, що стрічка була ідеологічно заанґажована – не сказати нічого. Але водночас, знята геніальним майстром, вона стала одним із шедеврів документалістики. Довженко, крім того, зміг  показати місцевих мешканців не тільки  «ощасливлених» радянськими окупантами, а й наляканих, розгублених, з передчуттям біди, що принесли «визволителі» на своїх багнетах.

Невдовзі  фільм зник з показу.

 

Розділи: Суспільство

24 червня

Інші дати
За церковним календарем 24 червня християни, які живуть за західною традицією святкують Різдво Іоанна Хрестителя, або Івана Предтечі. 
Іван Предтеча був посланцем Бога, щоб сповістити людям про прихід і живу присутність Месії на землі. Він указує на Спасителя і хрестить Його в ріці Йордан.
Розгорнути
Василь Будник
1913 - український учений у галузі ракетобудування та космічної техніки. Розробник перших балістичних ракет, один із засновників конструкторського бюро «Південне». Герой Соціалістичної Праці. Академік НАН України.
Розгорнути
Іван Стешенко
1873-український літературознавець,письменник.
Розгорнути
Народився Іван Твердохліб
(1899. с. Довжик Харківської обл. - 1986) - український актор театру і кіно. ролі: Оврам ("Патетична соната"), Череви ("Сорочинський ярмарок"), Павло ("Коліївщина"), Іван ("Дорогою ціною") та ін.
Розгорнути
Народився Феофіл Яновський
(1860, с.Миньківці, Хмельницька область – 1928), український лікар-терапевт, один з засновників Київської терапевтичної школи. За його ініціативою на Київщині в інших регіонах засновано багато протитуберкульозних закладів санаторного типу. Національний інститут фтизіатрії та пульмонології носить ім»я Ф.Г.Яновського.
«Любити ближнього – це найважливіша з людських наук, вона вистраждана людством " (Олексь Гончар)
Розгорнути