chrome firefox opera safari iexplorer

25 жовтня: це цікаво знати

25 жовтня 2019 о 00:04

«…Коли вже поверне на теплу годину?
Коли вже човни зацвітуть на Десні?
А то прилетять жайвори на Вкраїну –
І страшно, коли не впізнають її.»
Галина Кирпа

У народі 25 жовтня вшановували Прова та Андроника. Колись цього дня визначали погоду на наступні дні. Якщо зірки яскраві – до морозу, якщо у тумані – до відлиги.

Існувало повір’я: народжені цього дня дивилися на свою зорю: чи не впала вона, чи не змахнув її Андрон-вартівник, котрий «небосхил замітає, ключем височінь відмикає».

За церковним календарем 25 жовтня вшановують мучеників Прова, Тараха і Андроника; преподобних Косму, творця канонів, єпископа Маюмського, та Амфілохія, ігумена Глушицького; мученицю Домніку; святого Мартина Милостивого, єпископа Турського.

Іменинники 25 жовтня:

Кузьма, Мартин

Ім’я Кузьма у перекладі з грецької означає «окраса». Люблять порядок. У житті зазвичай досягають значних успіхів, особливо, якщо керуються якоюсь ідеєю. Їх люблять друзі та жінки. Бояться самотності.

25 жовтня народились:

1885 – Карпо Трохименко – український художник. Автор циклу картин «Моя рідна Батьківщина», розписів церков.

1920 – Султан Амет-Хан – видатний військовий льотчик кримськотатарського походження. Двічі Герой Радянського Союзу (1943, 1945), підполковник (1946), заслужений льотчик-випробувач СРСР (1961). Здійснив понад 600 бойових вильотів, особисто збив 30 і в складі групи – 19 літаків ворога. Виступав проти депортації, за права кримськотатарського народу.

1939 – Василь Скуратівський – український письменник, журналіст. етнограф. Автор книг «Берегиня», «Вінець», «Український рік», «Мамина молитва» та ін.

Події 25 жовтня:

1921 — розпочався Другий зимовий похід армії УНР під командуванням Юрка Тютюнника.

1938 – засновано Національну спілку художників України.

Чи знаєте ви, що:

Про чай

  • Всі сорти зеленого та чорного чаю робляться з рослини Camellia Sinensis.
  • Ви можете видалити з напою 80% кофеїну, якщо заллєте чай окропом, почекаєте 30 секунд і зіллєте рідину. Після цього можна залити чай свіжою порцією окропу і заварювати 5 хвилин.
  • Перша згадка про використання чаю відноситься до 4 століття нашої ери. Вчені при цьому вважають, що чай почали пити багато століть тому у Східній Азії. Там він використовувався у медичних цілях, у вигляді сушеного листя, з додаванням цибулі, м’яти, апельсина й імбиру. Заварювати чай окропом стали під час правління династії Мінг (14–17 століття). Таким чином, вживання чаю у сучасному сенсі почалося менше 700 років тому.
  • До 18 століття в Європі вважали, що зелений і чорний чай робляться з різних рослин – китайські виробники приховували секрет їх виготовлення. Чайні рослини почали поставлятися з Китаю тільки на початку 19 століття, разом з рецептами з виробництва чаю. Трохи пізніше англійці виявили дикорослий чай в Індії, який отримав назву Camellia Sinensis. З цієї рослини отримують як чорний, так і зелений чай.
  • Виготовлення чорного чаю відрізняється від зеленого тим, що зелений чай перед окисленням обробляється паром, щоб знищити ензими. Ці ж ензими при окисленні чорного чаю змінюють його колір до чорного і надають відповідний «чайний» смак. Близько 75% чайного листя у світі перетворюються на чорний чай, решта 25% – в зелений.
  • Чай вирощується в основному в п’яти країнах – Китаї (майже 80% зеленого чаю), Індії (в основному чорний), Шрі-Ланці (часто званої Цейлоном, батьківщина чаю Ліптон), Японії (різні екзотичні чаї) і Тайвані (різні сорти зеленого чаю).

«Рідна країна»

На світлиніробота Карпа Трохименка «Т.Г. Шевченко на Чернечій горі», 1954 р.

Розділи: Календар

16 квітня

Інші дати
Феодосій Федченко
1911 –  український метролог, фізик-експериментатор. Створив найточніший маятниковий годинник – астрономічний годинник Федченка (АГФ), яким оснащено більшість обсерваторій, станцій метро і телецентрів країн колишнього СРСР.
Розгорнути
Народився Борис Возницький
(1926, с. Ульбарів Рівненської обл. - 2012) - український мистецтвознавець, академік Української академії мистецтв, Герой України, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка, заслужений працівник культури України та Польщі, президент Українського національного комітету Міжнародної ради музеїв (ІСОМ), доктор honoris causa.
Розгорнути
Народилася Христина Алчевська (Журавльова)
(1841, м.Борзна Чернігівська область – 1920) - український педагог, організатор народної освіти, популяризатор української мови, народної пісні, творчості Тараса Шевченка. У своїй садибі у Харкові у 1899 році встановила перший у світі пам»ятник Тарасу Шевченку.
«Людина, яка в час масової безграмотності, працю задля просвіти народу зробила девізом свого життя і залишилася вірною тому девізові”. (Микола Сумцов про Христину Алчевську)
Розгорнути

Новини Дивитися всі

Loading...