chrome firefox opera safari iexplorer

5 жовтня: це цікаво знати

05 жовтня 2019 о 00:33

Дерева в маячні. Шалене лопотіння
дощу – об шиби, об ключини – губ
і це сліпе – від мороку – мигтіння
загуб і злетів. Злетів – і загуб.
Василь Стус

У народі 5 жовтня, в день Фоки, підмічали: «Якщо листя до цього часу ще не опало, то сніг мав покрити землю пізно; а якщо дерева вже стояли голі, то наприкінці січня очікувалася тривала відлига. Якщо ж листя починає жовтіти зверху, то це ще й означає ранню весну».

За церковним календарем 5 жовтня вшановують пророка Іону; священномученика Фоку, єпископа Синопського; преподобного Іону, пресвітера, батька святих Феофана, творця канонів, і Феодора, Начертанних; преподобного Іону Яшезерського; мученика Фоку, вертоградаря; праведного Петра, колишнього митаря, та преподобного Макарія Жабинського, Білівського чудотворця.

Іменинники 5 жовтня:

Петро, Феофан, Федір, Макар, Іона.

5 жовтня народились:

1887 – Олекса Синявський – визначний український мовознавець і педагог, провідний діяч у нормуванні української літературної мови (1917–1933), фактичний редактор остаточного тексту «Українського правопису» (1927). Репресований.

1909 – Богдан-Ігор Антонич – український поет, прозаїк, перекладач, літературознавець. Автор збірок поезій «Привітання життя», «Велика гармонія», «Три перстені», «Книга Лева».

«Листар носив листи зелені, листи шуміли. Ех, весна! Плету пісні на веретені про молодість, що промина.» (Богдан-Ігор Антонич)

1930 – Павло Попович – льотчик-космонавт СРСР №4, перший українець у космосі, двічі Герой Радянського Союзу.

1940 – Володимир Забаштанський – український поет, перекладач. Автор поетичних збірок «Наказ каменярів», «Віра в людину», «Запах далини», «Жага життя» та ін.

5 жовтня відзначають:

  • День вчителя.
  • Всесвітній день вчителя (свято засновано ЮНЕСКО у 1994 році).

Події 5 жовтня:

1594 – почалося повстання під проводом Северина Наливайка.

1918 – у Києві почалися переговори про входження Криму до складу України.

1933 – режисер Лесь Курбас звільнений з театру «Березіль» за «буржуазний націоналізм».

1941 – у Києві утворено Українську Національну Раду на чолі з Миколою Величківським, до складу увійшли і М. Капустянський, О. Бойдуник, О. Кандиба-Ольжич.

1988 – населення Чилі проголосувало проти продовження президентських повноважень Августо Піночета.

2000 – скинуто режим Слободана Милошевича в Югославії.

Чи знаєте ви, що:

Соціальні психологи з Чехії протягом 20 років вивчали міцність і особливості 12 тисяч шлюбів, укладених у тому або іншому місяці року.

За результатами досліджень, шлюб взятий у жовтні, вони назвали шлюбом випробувань. Міцність шлюбу перевіряється різноманітними випробуваннями  – від слави одного з подружжя до втрати дітей. Якщо у родинних стосунках є і кохання, і розрахунок, тоді шлюб довговічний.

Найміцніші шлюби, на думку вчених, грудневі. Їх назвали «шлюбами зростаючого кохання». Зірка кохання загоряється поступово, але горить усе життя. У грудневому шлюбі менше розлучень, ніж у шлюбах, укладених в інших місяцях року.

«Рідна країна»

Розділи: Календар

16 квітня

Інші дати
Феодосій Федченко
1911 –  український метролог, фізик-експериментатор. Створив найточніший маятниковий годинник – астрономічний годинник Федченка (АГФ), яким оснащено більшість обсерваторій, станцій метро і телецентрів країн колишнього СРСР.
Розгорнути
Народився Борис Возницький
(1926, с. Ульбарів Рівненської обл. - 2012) - український мистецтвознавець, академік Української академії мистецтв, Герой України, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка, заслужений працівник культури України та Польщі, президент Українського національного комітету Міжнародної ради музеїв (ІСОМ), доктор honoris causa.
Розгорнути
Народилася Христина Алчевська (Журавльова)
(1841, м.Борзна Чернігівська область – 1920) - український педагог, організатор народної освіти, популяризатор української мови, народної пісні, творчості Тараса Шевченка. У своїй садибі у Харкові у 1899 році встановила перший у світі пам»ятник Тарасу Шевченку.
«Людина, яка в час масової безграмотності, працю задля просвіти народу зробила девізом свого життя і залишилася вірною тому девізові”. (Микола Сумцов про Христину Алчевську)
Розгорнути

Новини Дивитися всі

Loading...