chrome firefox opera safari iexplorer

Найдорожчий український скульптор, роботи якого знаходяться у відомих музеях світу

20 жовтня 2019 о 08:01
archipenko.org

Україна дала світові багато талановитих людей, якими ми можемо зараз гордитися. Однією із таких постатей є відомий український скульптор Олександр Архипенко, творчим доробком якого пишається кожен музей чи галерея, якій поталанило володіти його полотном чи скульптурою.

Про творчість Олександра Архипенка пересічні українці дуже мало знають, оскільки за радянських часів, тодішня влада воліла замовчувати про відомих митців, які народилися в Україні та гордо називали себе українцями. Такі, як Архипенко змушені були виїжджати на Захід за пошуком кращого життя та за змогою вільно творити. Його ім’я стало відомо українським мистецтвознавцям в середині п’ятдесятих років минулого століття. На той час, у світі він вже був широко відомим скульптором, і його роботи викликали захоплення. На жаль, навіть і сьогодні дуже мало українців знають, хто такий Архипенко та що він створив...

Олександр Архипенко працює над скульптурою, 1947 р. / Фото: archipenko.org

Олександр Архипенко працює над скульптурою Onward, 1947 р. / Фото: archipenko.org

Скульптор і художник, один із основоположників кубізму в скульптурі Олександр Архипенко народився у Києві 30 травня 1887 року. Його батько Порфирій Архипенко був професором та інженером-винахідником у Київському університеті. Дідусь відомого скульптора, Антон Архипенко був художником-іконописцем. Можливо, любов до мистецтва передалася онукові від дідуся.

Олесандр Архипенко, Woman Combing Her Hair. Скульптуру продано на аукціоні Christie's за $ 2 045 000

Олесандр Архипенко, Woman Combing Her Hair. Скульптуру продано на аукціоні Christie’s у 2015 році за $ 2 045 000

Після школи Олександр вступає до Київського художнього училища. У 1905 році бере участь у студентському страйку пов’язаному з подіями революції 1905-07 років, за що з училища його виганяють. У 1906 продовжив навчання мистецтву у відомого художника Сергія Світославського. У 1906 разом з Олександром Богомазовим організував першу виставку своїх творів у Києві. В цьому ж році переїхав до Москви, де в 1906—1908 продовжив освіту в Московському училищі живопису, архітектури і скульптури.

Олександр Архипенко, The Queen of Sheba. Скульптуру продано на аукціоні Christie's у 2015 році за £ 746 500

Олександр Архипенко, The Queen of Sheba. Скульптуру продано на аукціоні Christie’s у 2015 році за £ 746 500

Щоб продовжити художню освіту у 1908 році, Олександр їде до Франції, де живе в міжнародній колонії художників, в якій також були митці-виходці з України, такі як Володимир Баранов-Россіне, Соня Делоне, Натан Альтман. Там  Архипенко познайомився з Модільяні, Годьє-Бжеско та іншими. Він відкрив в 1910 у Парижі власну школу і, як перший скульптор кубізму, увів у скульптуру нові естетичні елементи — моделювання простору, вглиблені форми і прозорість.

Олександр Архипенко, Blue Dancer. Скульптуру продано на аукціоні Christie's за $ 1 762 500

Олександр Архипенко, Blue Dancer. Скульптуру продано на аукціоні Christie’s у 2011 році за $ 1 762 500

У 1910 виставляється в «Салоні Незалежних» разом з Екстер, Малевичем, Пікассо, Браком, Дереном та іншими відомими сьогодні художниками. Роком пізніше має персональну експозицію, вже в Німеччині. Він став першим українським художником, виставка робіт якого в 1910 році об’їхала Західну Європу. Через десять років Архипенко — перший українець, який взяв участь у Венеціанській бієнале.

Олександр Архипенко, Gondolier. Скульптуру продано на аукціоні Sotheby's за £ 461 000

Олександр Архипенко, Gondolier. Скульптуру продано на аукціоні Sotheby’s у 2016 році за £ 461 000

У 1923 році Архипенко емігрує до США. Там він у 1929 році отримує громадянство і працює як художник, скульптор і оформлювач. У 1934 оформляє павільйон України на виставці «Століття прогресу» в Чикаго. Також викладає в легендарному Новому Баухаусі.

Олександр Архипенко, Seated Black. Скульптуру продано на аукціоні Sotheby's у 2017 році за £ 848 750

Олександр Архипенко, Seated Black. Скульптуру продано на аукціоні Sotheby’s у 2017 році за £ 848 750

В Америці він проявляє себе і як винахідник, створюючи пристрій, що дозволяє малюнкам, зроблених з оргскла, рухатися. За цим принципом зараз працюють рекламні білборди з перемінними зображеннями. За життя Олександра Архипенка відбулося 130 його персональних виставок. Помер 25 лютого 1964 року у Нью-Йорку у своїй майстерні, похований на кладовищі Вудлон.

Олександр Архипенко, Vase Women I. Скульптуру продано на аукціоні Sotheby's у 2017 році за $ 181 250

Олександр Архипенко, Vase Women I. Скульптуру продано на аукціоні Sotheby’s у 2017 році за $ 181 250

Творчість Олександра Архипенка мала великий вплив на розвиток модерністського мистецтва, у тому числі архітектури та дизайну в країнах Європи та Америки. Твори Архипенка перевернули світові уявлення початку XX століття про скульптуру.

Олександр Архипенко, Head: Construction with crossing planes. Скульптуру продано на аукціоні Sotheby's у 2013 році за $ 389 000

Олександр Архипенко, Head: Construction with crossing planes. Скульптуру продано на аукціоні Sotheby’s у 2013 році за $ 389 000

Саме Архипенко вперше «склав» єдину форму з різних нееквівалентних форм, вводячи у композиції скло, дерево, метал, целулоїд. Пластика, рух, проявлена конструкція і конструктивність, ліричність — основні якості його творів, які були високо оцінені сучасниками.

Олександр Архипенко, Seated Figure. Скульптуру продано на аукціоні Sotheby's у 2017 році за $ 564 500

Олександр Архипенко, Seated Figure. Скульптуру продано на аукціоні Sotheby’s у 2017 році за $ 564 500

Його твори зберігаються в багатьох музеях світу, а також у Національному художньому музеї України, Національному музеї у Львові. Твори славетного митця мають за честь експонувати найпрестижніші музеї та галереї світу: музей Метрополітен у Нью-Йорку, Галерея Тейт в Лондоні, Центр Помпіду в Парижі, музей Modern Art, та галерея Соломона Гугенгайма в Нью-Йорку, музеї Стокгольма, Берліна, Тель-Авіва.

Олександр Архипенко, Walking. Скульптуру продано на аукціоні Christie's у 2012 році за $ 120 100

Олександр Архипенко, Walking. Скульптуру продано на аукціоні Christie’s у 2012 році за $ 120 100

Його вважали вчителем світової скульптури, такі майстри як Манцу, Джакометті, Мур, Колдер та Кавалерідзе. А на міжнародних аукціонах Sotheby’s та Christie’s його скульптури сьогодні продаються в середньому від декілька десятків тисяч до декількох мільйонів доларів.

Джерело: artslooker.com
Розділи: Новини культури

18 травня

Інші дати
Микола Прахов
1873 –  український художник, мистецтвознавець. Відомий у галузі декоративно-ужиткового мистецтва. Один з організаторів товариства «Київський художник».
Розгорнути
Народився Костянтин Піскорський
(1892, м.Київ – 1922) – український художник-авангардист. Автор робіт «Цивілізація», «Мечі», «Тривога», «Козак», «Біла гвардія», «Небо», «Про приторк світам іншим», «Зірка опів¬нічна», «Ідол», «Планета», «Біометр життя».
«У творчості Костянтина Піскорського дивовижно переплетені символізм і футуризм, космічна безмірність і енергія вольового художнього жесту, архаїчна містика та новітній європейський раціоналізм». (Дмитро Горбачов).
Розгорнути