chrome firefox opera safari iexplorer

7 січня: це цікаво знати

07 січня 2020 о 00:39

«Нова радість стала,

Яка не бувала:

Над вертепом звізда ясна

Увесь світ осіяла».

 

«Добрий вечір тобі,

пане господарю!

Радуйся! Ой, радуйся, земле,

Син Божий народився».

Українські народні колядки

За церковним календарем 7 січня православні християни відзначають РІЗДВО ГОСПОДА БОГА І СПАСА НАШОГО ІСУСА ХРИСТА. Як стверджує християнське вчення, діва Марія народила сина в яслах, через те пісну кутю та узвар на покуті тримали в кубельці сіна.

З 7 січня вже можна вживати скоромні страви, тобто, закінчується різдвяний піст.

У народі до цього свята у селах кололи свиней, щоб було з чим після обіду йти у гості. До обіду в гості, як правило, не ходили, особливо це стосувалося жінок. Відтак пополудні молодь починала колядувати. Заходячи до подвір’я, колядники просили дозволу колядувати, і потім починали виставу з віншувальних пісень, де в жартівливій формі зичили щастя та здоров’я господарям. Віншувальників господарі обдаровували гостинцями.

Щодо погоди, то за різдвяним днем колись визначали і погоду, і врожай. Отже, якщо на Різдво йде сніг – заврожаїться озимина, і який день на Різдво, такий і на Петра – 12 липня.

Іменинники 7 січня: 

Леонід, Марія.

7 січня народились:

1853 – Микола Аркас – український культурно-освітній діяч, історик, письменник, композитор. Автор історичної поеми «Гетьман Пилип Орлик», наукової праці «Історія України-Русі», опери «Катерина».

1889 – Михайло Рудницький – літературознавець і письменник. Перекладач творів О. Бальзака, П. Меріме, В. Гюго.

1919 – Євген Загданський – український сценарист та кінознавець. Заслужений працівник культури України. Фільми: «Сім кроків за горизонт» (приз Міжнародного кінофестивалю в Трієсті), «Коли зустрічаються двоє», «Аліса в Країні Див».

Чи знаєте ви що:

На Заході на Різдво головна страва – гуска, індичка, качка, курка або риба, запечені цілком. Це – символ єдності присутніх за столом.

У жителів Британських островів на столі обов’язково має бути пудинг, а також в Англії – смажена або фарширована індичка, в Шотландії – смажений гусак, в Ірландії та Уельсі – копчена гуска.

У Франції – криваві ковбаси, смажена гуска або індичка, запечена свиняча голова, горох, квасоля, чечевиця, горіхи, каштани.

В Італії на столі має бути у Святвечір 7 обов’язкових страв: сочевиця, біла квасоля, турецький горох, боби з медом, капуста, рис, макарони.

У Німеччині – смажений гусак і пиріг з горіхами та родзинками.

У Данії – качка з яблуками і напій «глег» – суміш кориці, гвоздики, вина і води.

У країнах Скандинавії їдять різдвяний окіст, кашу, рибу, спеціальний хліб, а також гусака з яблуками і сливами.

У Португалії та Іспанії готують мигдальний суп, медово-горіхову халву, а в перший день Різдва – м’ясні страви.

«Рідна країна»

Розділи: Суспільство

16 квітня

Інші дати
Феодосій Федченко
1911 –  український метролог, фізик-експериментатор. Створив найточніший маятниковий годинник – астрономічний годинник Федченка (АГФ), яким оснащено більшість обсерваторій, станцій метро і телецентрів країн колишнього СРСР.
Розгорнути
Народився Борис Возницький
(1926, с. Ульбарів Рівненської обл. - 2012) - український мистецтвознавець, академік Української академії мистецтв, Герой України, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка, заслужений працівник культури України та Польщі, президент Українського національного комітету Міжнародної ради музеїв (ІСОМ), доктор honoris causa.
Розгорнути
Народилася Христина Алчевська (Журавльова)
(1841, м.Борзна Чернігівська область – 1920) - український педагог, організатор народної освіти, популяризатор української мови, народної пісні, творчості Тараса Шевченка. У своїй садибі у Харкові у 1899 році встановила перший у світі пам»ятник Тарасу Шевченку.
«Людина, яка в час масової безграмотності, працю задля просвіти народу зробила девізом свого життя і залишилася вірною тому девізові”. (Микола Сумцов про Христину Алчевську)
Розгорнути

Новини Дивитися всі

Loading...