chrome firefox opera safari iexplorer

113 років тому народився Василь Ремесло, автор всесвітньо відомих сортів пшениці

10 лютого 2020 о 09:04

Українець Василь Ремесло — автор розробок та впровадження вирощування високоврожайних сортів зернових, стійких до екстремальних погодних умов. Людина, яка своїми талантом і працею прославила Україну, видатний вчений-селекціонер. Пшениці Василя Ремесла годували й годують Україну і вирощуються у багатьох країнах світу.

Народився В.М.Ремесло 10 лютого 1907р. в с.Теплівка Пирятинського району на Полтавщині. 1928р. закінчив Маслівський інститут селекції та насінництва. Заснував і очолював 35 років поспіль Миронівський (Київська область) науково-дослідний інститут селекції та насінництва пшениці. 

В.Ремесло створив 40 сортів зернових культур, зокрема 19 – районованих, із них 17 сортів озимих пшениць, 2 сорти – ярих, сорт озимого ячменю та сорт озимого трітікале (колоскова рослина, створена схрещуванням жита і пшениці).

Розповідають, що в робочому кабінеті вченого висіла карта на всю стіну, на якій прапорцями були позначені місця, де вирощують його хліб.  Мапа просто-таки рясніла тими прапорцями.

Всесвітньо відома «Миронівська-808» увінчала славою і країну, й Миронівський НДІ та  її директора. Цей сорт озимої пшениці зовсім не боїться морозів, надвологи й посухи. Його врожайність становила 7 тонн з гектара, тоді як сорти, виведені раніше, давали щонайбільше 1 тонну. 1971 року В.Ремесло встановив рекорд: його «Миронівською» було засіяно половину всіх полів Радянського Союзу. Більше того – вона стала найпоширенішою пшеницею у світі, а на її основі було виведено 400 нових сортів. Селекціонер заробив для країни понад 1 мільярд 600 мільйонів рублів. І сам Василь Миколайович, до речі, був чи не єдиним легальним мільйонерм у СРСР: сорт «Миронівська-808» був захищений авторським правом, і вчений отримував роялті – авторський відсоток – з кожного посіяного гектара.

В Україні його називали Хлібним батьком. У світі -  одним із «творців зеленої революції». Портрети академіка Ремесла були заледве не в кожній хлібній крамниці. «До Ремесла» возили екскурсії, про нього знімали фільми й писали книжки. Нагороджений усіма можливим орденами, відзначений всіма преміями та  званнями УРСР, СРСР, НДР, Угорщини, Чехословаччини, Польщі, Болгарії, — Василь Ремесло, за словами сучасників, був простою, товариською людиною.

Помер вчений 4 вересня 1984 року. Того ж року Миронівський НДІ селекції та насінництва пшениці був названий його ім’ям.

Олена Бондаренко, Громадський рух Миколи Томенка «Рідна країна»

22 листопада

Інші дати
Народився Володимир Даль (Козак Луганський)
(1801, м.Луганськ –1872) – російський вчений, письменник. Прославився як автор «Тлумачного словника живої великоросійської мови».
Розгорнути