chrome firefox opera safari iexplorer

1 березня: це цікаво знати

01 березня 2020 о 00:04

«Любити травень – річ не мудра:
Розкішно, затишно, блакить,
Земля зняла важучі хутра – прямує в літо вочевидь.
А я вертаю до начала.
Я більше березень люблю.
Як ще й не видна переміна, І хуга близько навісна
Та переміна – неодмінна.
І гостро пахне новизна».
Василь Симоненко

У кожного з нас своя улюблена пора року, але радість зустрічі з теплим сезоном закладена на генетичному рівні, бо тисячі років тому наші пращури навіть своє Новолітування пов’язували з порою пробудження природи. У цей час молилися про врожай та чекали з вирію птахів.

Щодо самої назви березень, то, на думку вчених, етимологічні корені цього слова походять від слів «березоль» чи «березіль», що означало давній промисел – заготівлю березової золи та кори. Також у березні вже починали заготовляти традиційний на Поліссі напій – березовий або кленовий сік.

За церковним календарем, 1 березня – День святих 12-ти мучеників: Памфіла пресвітера, Валента (Уалента) диякона, Павла, Порфирія, Селевкія, Феодула, Юліана, Самуїла, Іллі, Даниїла, Ієремії, Ісайї.

У минулі часи помітили: якщо з перших днів весна «розгульна, не сором’язлива – обдурить, вірить нічого». Погоду в цей день передбачали грім і вітер. Якщо 1 березня при північному вітрі прогримить грім, то весна буде холодною, при східному вітрі – весна буде сухою, при західному – мокрою, а при південному – теплою.

Іменинниками 1 березня є:
Данило, Ілля, Ніна, Павло, Порфирій, Самійло, Юліан, Ярема, Альбіна, Антоніна, Фелікс.

1 березня народились:

1845 – Федір Піроцький – видатний український інженер-електротехнік, винахідник першого у світі трамвая на електричній тязі.

1930 – Іван Білик – український письменник, історичний романіст, лауреат Шевченківської премії. Автор сенсаційних українських історичних романів радянських часів – «Меч Арея» і «Похорон богів».

1938 – Борислав Брондуков – український актор. Зіграв в кінострічках «Афоня», «Зелений фургон», «Камінний хрест», «Міміно» та інших.

1 березня відзначають:

  • Всесвітній день цивільної оборони.
  • Всесвітній день імунітету.
  •  

  • Пурим.
  • День «Нуль дискримінації».

Події 1 березня в Україні:

1977 – У Києві відкритий пам’ятник українському філософу Григорію Сковороді.

1991 – Шахтарі Донбасу почали страйк, вперше висунувши політичні вимогу (відставка М. Горбачова).

Події 1 березня:

1555 р. – У французькому Ліоні вийшло друком перше (прижиттєве) видання книги «Пророцтва Мішеля Нострадамуса»

1790 р. – Перший перепис населення США. За його результатами в країні проживали 3 929 214 людей включно з неграми-рабами, оскільки 3/5 останніх враховувалися при визначенні числа конгресменів від кожного штату. Індіанці в переписі не враховувалися.

1872 р. – Рішенням Конгресу США засновано перший в світі Єллоустонський національний природний парк.

1947 р. – Розпочав свою діяльність Міжнародний валютний фонд.

Чи знаєте ви, що:

Назва першого місяця весни – березень – закріпилась у середині XIX століття. Походження цієї назви виводять від слова «береза», яка в цей місяць починає цвісти. Проте, як слово потрапило в літературну мову, чітко визначити досить складно. У фольклорних матеріалах слово «березень» вживається рідко і здебільшого в найновіших записах, як ось: «Сухий березень, теплий квітень, мокрий май – буде хліба урожай», «Березень сухий, а мокрий май – буде каша й каравай».

Значно частіше в українській народній творчості трапляється назва «март» або «марець», як ось: «Буває март за всіх варт», «В марець ще змерзне старець», «Білий, як в марті сніг», «Згинув, як марцевий сніг». Проте, слова «март» і «марець» зовсім не слов’янського походження, це латинський «Марс» – бог війни, якому цей місяць був присвячений.

Народна назва березня – капельник, протальник, соковик, полютий, красовик.

Під цю пору остаточно вже закінчувалися молодіжні розваги – досвітки й вечорниці. Згодом, як тільки-но заквітнуть луки, дівчата й хлопці сходилися на левадах, щоб розпочати цикл веснянок та гаївок. Але то буде в квітні.

У березні починали заготовляти традиційні напої – кленовий та березовий соки. Заготовлену рідину зливали в діжу, заправляли смаженим ячменем або сухофруктами з груш-дичок і тримали в прохолодному місці. Такий напій міг зберігатися протягом декількох місяців, він був смачним та корисним, а тому і популярним у народі.

«Рідна країна»

Розділи: Календар

25 лютого

Інші дати
Народилася Леся Українка (Лариса Петрівна Косач-Квітка)
1871 – українська письменниця, перекладачка, культурний діяч. Автор численних віршів, поем, драматичних творів («Камінний господар», «Лісова пісня», «Бояриня» та ін.).
Хотіла б я піснею стати У сюю хвилину ясну, Щоб вільно по світі літати, Щоб вітер розносив луну. Щоб геть аж під яснії зорі Полинути співом дзвінким, Упасти на хвилі прозорі, Буяти над морем хибким. (Леся Українка)
Розгорнути
Народився Лесь Курбас
(1887, м. Самбір Львівська область - 1937) - український режисер, актор, теоретик театру, драматург, публіцист, перекладач. Засновник театру «Березіль».
Розгорнути
Народився Павло Вірський
(1905, м.Одеса – 1975) – український танцівник і хореограф. Художній керівник Ансамблю танцю УРСР (1955 – 1975), який з 1977 року носить його ім’я.
Розгорнути