chrome firefox opera safari iexplorer

5 березня 1827 року народився поет і байкар Леонід Глібов

05 березня 2020 о 05:49
wikipedia.org

Леонід Іванович Глібов походить із села Веселий Поділ Хорольського повіту (Полтавщина). Батько майбутнього письменника, Іван Назарович Глібов, був  управителем кінськими табунами в маєтку Гаврила Родзянка, поміщика і Хорольського повітового предводителя дворянства.   Невдовзі поміщик перевів батька управителем у село Горби, де й минуло Леонідове дитинство.  

Початкову освіту хлопець отримав від мами. 1840р. вступив до Полтавської гімназії, потім – до Ніжинського  ліцею вищих наук, який закінчив 1855р... Вчителював у селі Чорний Острів на Поділлі, викладав географію в Чернігівській гімназії.  Водночас  був видавцем і головним редактором тижневика «Черниговский листок», на шпальтах  якого періодично з’являлися гострі публікації з критикою місцевих владців,  тиранів-поміщиків, хабарників-суддів. (Тижневик  через два роки після  виходу заборонила цензура – за друкування «неблагонадійних» матеріалів).  

Глібов опікувався народною освітою  – організовував недільні школи для дітей з бідних родин. Зацікавився діяльністю народницької організації «Земля і воля», заприязнився з її активістами І.Андрущенком та М.Кибальчичем, а це, своєю чергою, зацікавило «охранку», тож 1863р. Глібов втратив роботу вчителя без права поновлення і посаду редактора та опинився під наглядом поліції. Змушений був виїхати з Чернігова, оселився у м. Ніжині.  

1865р. Леонід Глібов  повернувся до Чернігова, де прожив до кінця життя: працював дрібним чиновником у губернській канцелярії, згодом завідував друкарнею. Тут, у Чернігові, написана переважна більшість його поезій, а також численні театральні огляди, рецензії, публіцистичні твори.

Перші вірші — збірочка російською мовою «Стихотворения Леонида Глебова» – були надруковані 1847р. У  1850-і  почав писати  українською – вірші, поетичні роздуми та фейлетони, сатиричні поезії, які друкувались у газетах «Кієвскій телеграф», «Черниговская газета», «Черниговские губернские ведомости».  Видавав  самотужки маленькі віршовані  збірочки – «метелики». Створив і кілька  прозових творів: «Просьолок», «Шурочка», «Лихач», комедії-вистави  «До мирового», «Типические сцены с живыми картинами». Писав  вірші для дітей.

Леонід Глібов став широко відомим саме завдяки своїм байкам – у понад 100 творах  цього жанру автор сатирично відтворив тодішнє  життя в Україні: порядки в державних та земських установах, поведінку поміщиків тощо, а водночас незмінно із симпатією  показував  простих людей. 

Перша збірка «Байки Леоніда Глібова» з 36 творів вийшла в  Києві 1863р... Але практично увесь наклад був знищений у зв’язку із сумнозвісним Валуєвським циркуляром — таємним розпорядженням міністра внутрішніх справ Російської імперії до цензурних комітетів про заборону  видання переважної більшості книг українською мовою. 1872р.  вдалося видати другу, доповнену збірку байок, а 1882-го – третю, яка була передруком другої.  Тривалий час сатиричні твори Глібова не видавалися: забороняла цензура. Вже по смерті автора, 1918р., в Херсоні кооперативне товариство «Українська книгарня» видало найповніше зібрання байок. 

Помер Леонід Глібов у Чернігові  10 листопада 1893р., похований  на території монастиря Святої Трійці.

У селищі  Чорний Острів діє літературно-меморіальний музей-кімната письменника.  На приміщенні Ніжинського ліцею (нині педагогічний інститут) встановлено меморіальну дошку.

Донині залишилися дуже популярними поезії Леоніда Глібова, які, покладені на музику,  стали народними піснями й романсами.  «Журба» («Стоїть гора високая»), «Вечір»(«Чи згадуєш, дівчинонько моя…»),   «Летить голуб понад морем»,  «Скажіть мені, добрі люди»  виконують і провідні українські співаки, й аматори.

Олена Бондаренко, Громадський рух Миколи Томенка «Рідна країна»

23 листопада

Інші дати
23 листопада відзначають:
  • День без покупок.
  • Чорна п’ятниця.
Розгорнути
Олександр Івченко
1903 – авіаконструктор, керівник розробки поршневих, пізніше турбореактивних двигунів для багатьох типів літаків, в т. ч. і літаків Як-40 і Ан-24. 1959 р. створив і очолив самостійне дослідне підприємство – Запорізьке машинобудівне конструкторське бюро «Прогрес», з 1963 – його генеральний конструктор.
Розгорнути
Народився Микола Бунге
(1823, м.Київ – 1902) – вчений-економіст, державний діяч. Голова Кабінету Міністрів Російської імперії з 1887 до 1895 рр. За його керування бюджет вперше дістає статус документу обов'язкового до виконання всіма відомствами. У 1887 році добився скасування подушної податі з селян, за його ініціативою введено правила, що регламентували умови праці фабричних працівників. Підтримка М.Бунге розвитку індустрії України, іноземні інвестиції подвоїли видобуток вугілля в Донбасі та активно розвивали залізорудну промисловість Криворіжжя.
Розгорнути
Народився Микола Носов
(1908, м.Київ – 1976) – радянський письменник, автор знаменитої трилогії «Незнайко».
Розгорнути