Це був дивний і трагічний час, коли ще трималася УНР, але більшовики вже захопили частину України.
Понад рік тому, 10 березня 1919-го, на 3-му Всеукраїнському з'їзді Рад у Харкові було проголошено створення УСРР на території, яка перебувала під контролем Червоної армії (переважна частина Наддніпрянщини).
УНР зміцнювала військову потугу, готуючись до відсічі загарбникові.
У Вінниці Рада народних міністрів УНР під головуванням Ісаака Мазепи на своєму засіданні схвалила законопроєкти про вище військове управління; про цивільний відділ при армії УНР; про зміну внутрішнього поштово-телеграфного тарифу.
Цього ж дня відбулось урочисте прийняття командувача армією УНР генерала Михайла Омеляновича-Павленка і представників українського війська.
На той час у Могилівському, Ямпільському та Ново-Ушицькому повітах тривала мобілізація до Дієвої армії УНР (станом на 1 червня було мобілізовано 955 старшин та 8180 козаків).
Завершувалася реорганізація Дієвої армії УНР. Вона складалася з 6 піших дивізій: 1-ї Запорозької, 2-ї Волинської, 3-ї Залізної, 4-ї Київської, 5-ї Херсонської і 6-ї стрілецької. В тилу відбувалася організація 6-ти запасних бригад.
До Києва прибула делегація міністерства закордонних справ Речі Посполитої на чолі з Р. Кнолем, яка провела низку зустрічей з представниками установ і політичних кіл. На підставі зібраного матеріалу до Києва мала бути скерована польська консульська місія.
_________
Лесь Курбас створив Київський драматичний театр (Кийдрамте). Перша постановка — поема Тараса Шевченка «Гайдамаки».
Склад трупи: Д. Антонович, Л. Болобан, Я. Бортник, В. Василько, Г. Ігнатович, Л. Гаккебуш, Р. Нещадименко, В. Чистякова.
Від листопада 1920 р. театр називався Державний пересувний зразковий театр Народного комісаріату освіти УСРР, 1921 р. переїхав до Харкова і незабаром припинив існування.
__________
Харків ( на той час — столиця УСРР). Наркомосвіти видав інструкцію про політику в галузі народної освіти. Інструкцією вимагалося негайно розпочати об’єднання молодших класів середньої школи з початковими школами та ліквідувати старші класи.
До Харкова прибув нарком освіти РСФРР А.Луначарський. У одному з виступів він наголосив: «Москва надає Україні право бути повністю самостійною і не буде втручатися у справу народної освіти України. Виняток буде зроблено тільки у справі технічної освіти, яка має першочергове державне значення».
Підготувала Олена Бондаренко
За матеріалами:
ЦДАВО України. – Ф. 1429.
Українсько-московська війна 1920 року в документах. – Варшава, 1933.
Інтернет-видання