chrome firefox opera safari iexplorer

15 червня – 160 років від дня народження українського вченого-мовознавця Олександра Томсона

15 червня 2020 о 08:47

Олександр Іванович Томсон народився 1860р. в тодішній Ліфляндській губернії, у передмісті Дерпта (нині Тарту, Естонія), в родині лісника.

1882 р. закінчив із золотою медаллю індоіранське відділення факультету східних мов Петербурзького університету. Був одним із кращих учнів академіка П.Ф.Фортунатова, засновника лінгвістичної школи і найвідомішого лінгвіста в тодішній імперії.  

Працював лаборантом, поки 1886р. не захистив магістерську  дисертацію на тему «Лінгвістичні дослідження». На посаді приват-доцента викладав у Московському університеті.  

1890р. захистив докторську дисертацію на тему «Історична граматика сучасної вірменської мови м. Тифліса»;отримав ступінь доктора порівняльного мовознавства. 

1897р.був призначений на посаду екстраординарного професора кафедри порівняльного мовознавства Новоросійського (Одеського) університету, де працював упродовж 35 років. Організував перший в Україні кабінет експериментальної фонетики. Член-кореспондент Академії наук О.І. Томсон – автор 56 наукових  праць із загального та порівняльного мовознавства, санскриту, вірменської мови, історичної фонетики, орфографії. Основні праці: «Лінгвістичні дослідження», «До теорії правопису і методології його викладання»,  «Фонетичні етюди», капітальне «Загальне мовознавство», численні статті з історії та фонетики української мови. 

Вчений читав лекції не лише для студентів, а й для робітників у Народній аудиторії, на курсах з ліквідації неписьменності.

Помер О.І.Томсон від пневмонії 27 листопада 1935р. в Одесі. 

«Рідна країна»

14 серпня

Інші дати
Іван Боберський
1873–український громадський діяч, педагог. Організатор сокільсько-січового руху, автор підручників з фізичного виховання молоді. Автор назви «Пласт». Голова товариства «Сокіл-Батько» (1908–1914), член Бойової управи Українських січових стрільців.
Розгорнути
Перший Спас (Маковея, Медовий Спас)
«Дай, Господи, господарю многая літа, Многая літа — довгії дні! І жить йому довго — Спаса не гнівать, Спаса не гнівать — божих пчілок водить, Божих пчілок водить — ярий віск топить: Богу на свічку, господарю на щастя, Дому його на приріст, Малим діточкам на втіху!» (Народний заспів на Медовий Спас пасічникам)
Розгорнути
Народився Андрій Покровський
(1862, м.Петербург, Росія – 1944)український військовий діяч, адмірал, головний командир портів Чорного та Азовського морів, Міністр морських справ Української держави.
Розгорнути