chrome firefox opera safari iexplorer

12 листопада: це цікаво знати

12 листопада 2020 о 00:04
 
«Визначай смак не за шкаралупою, а за ядром.»
Григорій Сковорода
«Якщо листопад дерева обтрусить, зима недовга бути мусить», – підмічали колись, спостерігаючи за природою у листопаді.
У народі 12 листопада вшановували Зиновія Синичника і говорили: «Покорми синичку зимою, вона згадає про тебе весною». Вважалося, що цього дня прилітають птахи-зимники. Також підмічали погоду: «Якщо синички збираються біля оселі зграйками – до морозів» або ж «Якщо синичка свистить зранку – на ясний день».
За церковним календарем 12 листопада вшановують священомученика Зиновія, єпископа Егейського, і сестру його мученицю Зиновію; апостолів від 70­-ох: Тертія, Марка, Юста, Артеми; священомученика Маркіана, єпископа Сиракузького; мученицю Євтропію; мученицю Анастасію Солунську; святого Стефана Милютина, короля Сербського, брата його Драгутина і матір їхню Єлену; Озерянську ікону Божої Матері.
Іменинники 12 листопада:
Зиновій, Артем, Марко, Олена, Стефан, Зиновія.
12 листопада народилися:
1905 – Іван Крушельницький – український письменник, художник, драматург, декоратор. Автор поем «З-над прірви», «Поема про різьбяра», драм «На скелях», «Мури і межі», п’єс «Спір за мадонну Сільвію» «На скелях (Каверна № 16)», «Бурі над Заходом», «Біле й червоне».
«Немає сил, щоб нас ввігнати в ляк! Немає бур, щоб ми розбились в них! Розірвем сіть, порвем кривавий сак... Повернем в спів, у сміх Наш гнів!» (Іван Крушельницький)
1936 – Микола Сингаївський – український поет, автор пісні «Чорнобривці». Збірки поезій: «Земле, чую тебе», «Поступ» та ін.
1944 – Олександр Авагян – український археолог, спелеолог, музикант і поет. Один із засновників української спелеоархеології (скелеїстики), автор першої наукової систематизації давньоукраїнських печерних споруд. Організував експедиції для дослідження печер «Озерна» та «Оптимістична» в Тернопільській області, в результаті яких було виявлено, що вони – одні з найбільших у світі.
12 листопада відзначають:
  • Всесвітній день боротьби з пневмонією.
  • День фахівця з безпеки.
Події 12 листопада:
1871 – у Одесі дебютував як актор-професіонал Марко Лукич Кропивницький – видатний український актор та режисер, у складі трупи народного російського театру графів Маркових і Чернишова (у виставі за п’єсою Квітки-Основ’яненка «Сватання на Гончарівці»). 1918 – Гетьман України Павло Скоропадський узаконив автокефалію Української Православної Церкви (УАПЦ).1925 – створена «Ліга Українських Націоналістів» на з’їзді представників Українського Національного об’єднання i Союзу Визволення України у Празі. 1967 – у Нью-Йорку (США) відбувся Перший Світовий Конгрес вільних українців. 1992 – починаючи з 23-ї години було припинено функціонування рубля у грошовому обігові на території України. Єдиним законним засобом платежу став український карбованець, якого в готівковому обігу представляв купон Національного банку України. 2009 – у Харкові в приміщенні Спілки української молоді було проголошено та вперше відзначено День україномовної преси.
Чи знаєте ви, що:
В Україні місцевість з найбільшою кількістю печер на плато Чатир-Даг у Криму нараховує понад 1000 карстових вирв та 135 печер, шахт і колодязів. Серед них – знаменита Бінбаш-Коба (у перекладі – Тисячоголова) довжиною 110 м, з якою пов’язані численні легенди, Суук-Коба (у перекладі – Холодна) – 210 м, шахти «Бездонна» глибиною 161 м, «Хід конем» – довжиною до 213 м і глибиною 5060 м.
Найглибша печера – Солдатська, розташована у Кримському масиві Карабі-Яйли. Її глибина – 500 м, протяжність – 2100 м. Дно вкрите глиною та вапняковими брилами.
Найдовша печера в Україні – Оптимістична, розташована поблизу Коралівки в Тернопільській області, в гіпсах Поділля. У ній розвідано і закартовано 188 км ходів на глибині 20 м. Площа – 215 тис. м, об’єм – 500 тис. м3. Це – найдовша гіпсова печера у світі.
Найдоступніша печера для туристів – Кришталева. Вона розташована на високому скелястому березі Циганки на околиці Нижнього Кривчого в Тернопільській області. Усі її коридори і зали простягаються майже на 22 км, туристичний маршрут має 3 км, до неї є зручний під’їзд, а центральний лабіринт електрифіковано. Тут багато коридорів, залів, гротів, стіни і стелі яких вкриті різнокольоровими кристалами гіпсу.
Найбільші печерні сталактити є в печері Бузулук-Коба, що поблизу Бджолиного в Криму, в її просторому гроті завдовжки 70 м і завглибшки 15 м звисають багаторічні гірлянди льодових бурульок-сталактитів до 3 м довжиною. Однак це ще не рекорд. У печері Червоній (Кизил-Коба) в Криму грандіозні зали прикрашені ажурними натіками кальциту, довжина окремих сягає 58 м. В Україні печери мають корозійне походження; вони виявлені у 10 карстових областях.
У басейні річок Великої та Малої Угольки в Закарпатській області є група карпатських карстових печер, у Перечинському районі знайдено невеликі печери у вулканічних породах андезитах, у Солотвинському соляному штоці – штучні виробки глибиною до 400 м, в яких діє алергологічна протиастматична лікарня.
«Рідна країна»
Розділи: Календар

16 квітня

Інші дати
Феодосій Федченко
1911 –  український метролог, фізик-експериментатор. Створив найточніший маятниковий годинник – астрономічний годинник Федченка (АГФ), яким оснащено більшість обсерваторій, станцій метро і телецентрів країн колишнього СРСР.
Розгорнути
Народився Борис Возницький
(1926, с. Ульбарів Рівненської обл. - 2012) - український мистецтвознавець, академік Української академії мистецтв, Герой України, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка, заслужений працівник культури України та Польщі, президент Українського національного комітету Міжнародної ради музеїв (ІСОМ), доктор honoris causa.
Розгорнути
Народилася Христина Алчевська (Журавльова)
(1841, м.Борзна Чернігівська область – 1920) - український педагог, організатор народної освіти, популяризатор української мови, народної пісні, творчості Тараса Шевченка. У своїй садибі у Харкові у 1899 році встановила перший у світі пам»ятник Тарасу Шевченку.
«Людина, яка в час масової безграмотності, працю задля просвіти народу зробила девізом свого життя і залишилася вірною тому девізові”. (Микола Сумцов про Христину Алчевську)
Розгорнути

Новини Дивитися всі

Loading...