chrome firefox opera safari iexplorer

20 січня — Івана Хрестителя

20 січня 2021 о 06:49
inlviv.in.ua

Повна  назва цього свята — Собор Предтечі та Хрестителя Господнього св. Івана Хрестителя. В народі -  Івана Хрестителя чи Івана Бражника.

Іван  народився в сім'ї Захарії — пророка і  священика Єрусалимського храму, та Єлисавети — рідної тітки Діви Марії. Батьки Іванові на той час були досить поважного віку і вже не сподівалися мати дітей, тож неймовірно зраділи синові й дали обітницю присвятити його служінню Богові. 

Господь послав святого Івана Предтечу (що означає – Того, хто йде попереду) людям, щоб підготувати їх до приходу Ісуса Христа. Він проповідував пришестя Ісуса і вказав місце, де люди його побачать – у Віфаварі над рікою Йорданом. Саме св.Іван оголосив людям, що зібралися у величезній кількості біля ріки: «Він стоїть серед нас!» Саме він охрестив Ісуса, діставши  серед людей ім’я Хрестителя.     

В українців це свято має ще одну назву — Посвятки. Цього дня господар встає ранесенько, пригощає  худобу і всіх свійських тварин хлібом-сіллю, який  тримали під образами від  різдвяного Свят-вечора. Вважається, що від цього  пригощання худібка добре плодитиметься.

На Івана Хрестителя закінчуються різдвяні свята: «Іван Предтеча бере свята на плечі». Віднині починаються М’ясниці, сватання та весілля. Вже дозволено їсти скоромне, та й чарчину вихилити (звідси і назва – «Іван Бражник»).

Жінки та дівчата, які ховали свої починки —  шиття-вишивання —  від Різдва до Івана («щоб лихий ниток не плутав»), дістають свою роботу, переглядають та готують її. Молодиці — родички чи сусідки — збираються у шинку при чарці, гомонять, примовляючи: «Тільки й притики, що починки превеликі!» Відтепер настають жіночі вечорниці з починками, співами, оповідками.

За народними звичаями, жінкам та дівчатам не годилося під час Різдва та Водохреща ходити по воду, й це робили чоловіки та парубки. А от чоловікам від Різдва до Івана Хрестителя – поки вода не освячена — зась було навідуватися до корчми. На Івана жінки ставили чоловікам могорич – за те, що воду носили. 

Після Івана починаються роботи:«Після Предтечі хто не робить, того б’ють у плечі». Якщо під час Святок лише розважалися, то відтепер на вечорниці  ходили з роботою: шиттям, вишиванням, прядінням.

Існує чимало народних прикмет, пов’язаних із цим днем.

Наприклад, якщо увечері на Івана – повня, то навесні буде велика повінь, річки дуже розіллються.  

Якщо 20 січня заметіль — на Масляну буде вітряно і сніжно.

Коли цього дня дощить, сніжить  чи нависає  туман — буде багатий врожай хліба.

Ясна погода – до посушливого  літа. Похмура чи сніжна – літо буде звичайним.

Є й дещо чудернацькі прикмети. Скажімо, на Івана не можна вмиватися, бо хтось обдурить. Або ж коли цього дня в оселі побачиш мишку – матимеш поповнення в родині.

Розділи: Традиції

16 квітня

Інші дати
Феодосій Федченко
1911 –  український метролог, фізик-експериментатор. Створив найточніший маятниковий годинник – астрономічний годинник Федченка (АГФ), яким оснащено більшість обсерваторій, станцій метро і телецентрів країн колишнього СРСР.
Розгорнути
Народився Борис Возницький
(1926, с. Ульбарів Рівненської обл. - 2012) - український мистецтвознавець, академік Української академії мистецтв, Герой України, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка, заслужений працівник культури України та Польщі, президент Українського національного комітету Міжнародної ради музеїв (ІСОМ), доктор honoris causa.
Розгорнути
Народилася Христина Алчевська (Журавльова)
(1841, м.Борзна Чернігівська область – 1920) - український педагог, організатор народної освіти, популяризатор української мови, народної пісні, творчості Тараса Шевченка. У своїй садибі у Харкові у 1899 році встановила перший у світі пам»ятник Тарасу Шевченку.
«Людина, яка в час масової безграмотності, працю задля просвіти народу зробила девізом свого життя і залишилася вірною тому девізові”. (Микола Сумцов про Христину Алчевську)
Розгорнути

Новини Дивитися всі

Loading...