chrome firefox opera safari iexplorer

12 березня: це цікаво знати

12 березня 2021 о 00:08

Суспільство тим сильніше, чим воно більш свідоме, чим більше у ньому місця свідомій роботі…
Володимир Вернадський

12 березня у дохристиянські часи наші предки вшановували Бога богів Ярила – Сонце. Цього дня водили хороводи, виконували веснянки. Молилися Ярилу і співали йому величання.

Після прийняття християнства 12 березня у народі почали вшановувати Прокопія-сповідника, який отримав назву Прокопія-дорогоруйнівника. Малося на увазі, що саме з цього дня починає танути сніг. Також підмічали, якщо з’явилися підсніжники, то час орати землю.

За церковним календарем 12 березня вшановують преподобного Покопія Декаполіта, сповідника; преподобного Тита, пресвітера Києво­Печерського; преподобного Тита Києво­Печерського, колишнього воїна; преподобного Фалалея Сирійського.

Іменинники 12 березня:
Прокіп, Тит, Степан, Макар, Яків.

12 березня народились:
1863 – Володимир Вернадський – український вчений, основоположник геохімії, біогеохімії, радіогеології, творець вчення про біосферу, її еволюцію і перетворення під впливом людини в ноосферу (сферу розуму). Перший президент Академії Наук України.

1916 – Євгенія Маринченко – український архітектор, художник. Лауреат Шевченківської премії за створення проекту Палацу культури «Україна».

Події 12 березня:

1633 – польський король Владислав IV Ваза затвердив Петра Могилу митрополитом Київським і Галицьким.

1812 – у венесуельському місті Каракас стався землетрус, що знищив місто та забрав життя 20 тисяч осіб.

1917 – у Петербурзі відбулася 20-тисячна українська маніфестація під національними прапорами.

1922 – Чечня оголосила незалежність від Росії.

1999 – Чехія, Польща та Угорщина вступили до НАТО.

Чи знаєте ви, що:

У містечку Глухів (Сумська область) 12 травня 1870 року, рознеслася звістка про те, що знаменитому земляку Артемію Яковичу Терещенку, відомому цукрозаводчику та меценату, надано спадкове дворянство. Сини його згодом гідно продовжили справу батька. А от численні онуки, вже реалізовували свої здібності в інших іпостасях.

Михайло Іванович Терещенко став міністром фінансів та закордонних справ в уряді О.Керенського, а Федір Федорович Терещенко став талановитим авіаконструктором. Його талант високо цінував Жуковський, а літаки його конструкцій були прийняті на озброєння російської армії у І світовій війні.

«Рідна країна»

Розділи: Календар

30 листопада

Інші дати
Володимир Рибак
 (1971, м. Горлівка Донецької обл. – 2014) – український політик, депутат Горлівської міськради, закатований сепаратистами за спробу зірвати прапор самопроголошеної ДНР і замінити його українським стягом. Герой України.
 
Розгорнути
Народився Назарій Яремчук
(1951, с. Рівня, Чернівецька область – 1995) – популярний український естрадний співак (тенор). Лауреат Державної премії імені Тараса Шевченка за концертну діяльність 1973 – 1995 років (посмертно).
Розгорнути
Народився Ярослав Стельмах
(1949, м. Київ - 2001 - український драматург, прозаїк, перекладач. Автор п'єс "Шкільна драма", "Провінціалки", "Емма" та ін., а також кількох кіносценаріїв та книжок для дітей.
Розгорнути