chrome firefox opera safari iexplorer

12 березня: це цікаво знати

12 березня 2021 о 00:08

Суспільство тим сильніше, чим воно більш свідоме, чим більше у ньому місця свідомій роботі…
Володимир Вернадський

12 березня у дохристиянські часи наші предки вшановували Бога богів Ярила – Сонце. Цього дня водили хороводи, виконували веснянки. Молилися Ярилу і співали йому величання.

Після прийняття християнства 12 березня у народі почали вшановувати Прокопія-сповідника, який отримав назву Прокопія-дорогоруйнівника. Малося на увазі, що саме з цього дня починає танути сніг. Також підмічали, якщо з’явилися підсніжники, то час орати землю.

За церковним календарем 12 березня вшановують преподобного Покопія Декаполіта, сповідника; преподобного Тита, пресвітера Києво­Печерського; преподобного Тита Києво­Печерського, колишнього воїна; преподобного Фалалея Сирійського.

Іменинники 12 березня:
Прокіп, Тит, Степан, Макар, Яків.

12 березня народились:
1863 – Володимир Вернадський – український вчений, основоположник геохімії, біогеохімії, радіогеології, творець вчення про біосферу, її еволюцію і перетворення під впливом людини в ноосферу (сферу розуму). Перший президент Академії Наук України.

1916 – Євгенія Маринченко – український архітектор, художник. Лауреат Шевченківської премії за створення проекту Палацу культури «Україна».

Події 12 березня:

1633 – польський король Владислав IV Ваза затвердив Петра Могилу митрополитом Київським і Галицьким.

1812 – у венесуельському місті Каракас стався землетрус, що знищив місто та забрав життя 20 тисяч осіб.

1917 – у Петербурзі відбулася 20-тисячна українська маніфестація під національними прапорами.

1922 – Чечня оголосила незалежність від Росії.

1999 – Чехія, Польща та Угорщина вступили до НАТО.

Чи знаєте ви, що:

У містечку Глухів (Сумська область) 12 травня 1870 року, рознеслася звістка про те, що знаменитому земляку Артемію Яковичу Терещенку, відомому цукрозаводчику та меценату, надано спадкове дворянство. Сини його згодом гідно продовжили справу батька. А от численні онуки, вже реалізовували свої здібності в інших іпостасях.

Михайло Іванович Терещенко став міністром фінансів та закордонних справ в уряді О.Керенського, а Федір Федорович Терещенко став талановитим авіаконструктором. Його талант високо цінував Жуковський, а літаки його конструкцій були прийняті на озброєння російської армії у І світовій війні.

«Рідна країна»

Розділи: Календар

9 серпня

Інші дати
Міжнародний день корінних народів світу
Свято Міжнародний день корінних народів світу відзначається в першій декаді серпня. Виникло за ініціативою Генеральної Асамблеї ООН в 1994 році. Присвячене питанням збереження корінних народів на планеті, захисту їх прав, богатству культури і надбанню.
Розгорнути
Варвара Ханенко
1852–колекціонерка, меценатка, громадська діячка. Дочка цукрозаводчика, мецената М. Терещенка. Разом із чоловіком Б. Ханенком заснувала приватний;музей, на основі якого в 1921 р. в Києві було створено Музей мистецтв;(нині Національний музей мистецтв ім. Богдана та Варвари Ханенків).
Розгорнути
Народилася Віра Холодна
(1893, м.Полтава – 1919) – українська актриса, «королева» німого кіно. Уславилася в фільмах «Пісня торжествуючої любові», «Міражі», «Життя за життя», «Забудь про камін…» та багатьох інших.
«Ваши пальцы пахнут ладаном, А в ресницах спит печаль. Ничего теперь не надо нам, Никого теперь не жаль. И когда Весенней Вестницей Вы пойдете в синий край, Сам Господь по белой лестнице Поведет Вас в светлый рай...» (Олександр Вертинський, посвята Вірі Холодній)
Розгорнути