chrome firefox opera safari iexplorer

28 березня — святого мученика Агапія та з ним ще семи мучеників

28 березня 2021 о 06:06

Святі мученики жили за царювання Діоклітіана. Агапій походив з Гази, Тімолай з Понту Евксінского, обидва Діонісії з Тріпполя Фінікійського, Пуплій і обидва Олександри з Єгипту, а Роміл був іподияконом діоспольскої церкви.Всі вони постраждали в Кесарії палестинській від ігемона Урвана у другий рік розпочатого тоді гоніння на християн.

Тоді був виданий указ по всіх країнах і містах — примушувати християн до поклоніння ідолам і принесення їм жертв. З нагоди колишнього тоді язичницького свята, в Кесарії для зібраного звідусіль народу готувалося видовище, саме — віддавалися на муку християни заковані там в кайданах. Подивитися на це видовище зібралися всі греки, які перебували там.

Перш за все, після багатьох мук, був спалений на багатті святий мученик Тимофій (пам'ять його 19 серпня); після того були віддані на поталу звірам святий мученик Агапій і свята мучениця Фекла (не той Агапій, який згадується нині, але інший такого ж імені, потерпілий раніше із святою Феклою і згадуємо разом з мучеником Тимофієм в серпні місяці).

Коли відбувалося це криваве видовище, шість мужніх юнаків християн: Пуплій, Тімолай, Роміл, обидва Олександра і Діонісій, пам'ять яких святкується нині, запалавши ревністю до Христа, самі зв'язали собі руки, на знак того, що вони бажають постраждати за Христа і з любові до Христа готові йти на вогонь і на поживу звірям. Підійшовши швидко до самого центру видовища, вони зупинилися перед ігемоном Урваном і гучно вигукнули:

— Ми християни!

Ігемон, бачачи, що вони ще юні віком, не бажаючи губити їх, став ласкаво перестерігати їх поклонитися ідолам і не губити себе самих у таких квітучих літах. Коли ж він не мав успіху у цьому, наказав відправити їх до в'язниці.

Через кілька днів до числа в'язнів Христових був зарахований святий Агапій, чоловік чесний і славний серед християн, так як він вже раніше з великою відвагою сповідував ім'я Ісуса Христа і зазнав вже за це всіляких мук. Агапія було у цей час взято разом зі слугою своїм Діонісієм єгиптянином і ув'язнено у в'язниці разом із згаданими шістьма святими мужами, так що всіх їх стало вісім.

Довгий час ці святі мученики були у темниці, багато разів були мучені різними способами, але не зреклися від Христа.

Нарешті, вони були засуджені на усічення і всі в один день поклали чесні голови свої за Главу Церкви Ісуса Христа, Якому передали свої душі і від Якого були увінчані вінцями переможними в Церкві торжествуючій на небесах.

Пам'ять — 28 березня (за новим стилем).

Джерело: Укргазета
Розділи: Новини культури

22 грудня

Інші дати
Народився Данило Самойлович
(1744, с.Янівка, Чернігівська область - 1805) – український медик, засновник епідеміології в Російській імперії, фундатор першого в Україні наукового медичного товариства. Першим довів можливість протичумного щеплення.
Розгорнути
Народилася Марко Вовчок (Марія Вілінська)
(1833, Росія – 1907) – українська письменниця. Автор повістей «Інститутка», «Кармелюк», «Невільничка», «Сава Чалий».
«Вже нігде нема такого широкого степу, веселого краю, як у нас. Таки нема, нема, нема та й нема! Де такі тихії села? де такії поважнії, ставнії люде? Де дівчата з такими бровами? Згадати любо, побачити мило, тільки що жити там трудно» (Марко Вовчок)
Розгорнути
День енергетика
Свято встановлено в Україні «…на підтримку ініціативи працівників енергетики та електротехнічної промисловості України…» згідно Указу Президента України «Про День енергетика» від 12 листопада 1993 р. № 522/93.
Розгорнути
День працівників дипломатичної служби
Свято встановлено в Україні «…ураховуючи важливу роль працівників дипломатичної служби України у підтриманні мирного і взаємовигідного співробітництва України з членами міжнародного співтовариства, забезпеченні при цьому національних інтересів і безпеки України, а також захисті прав та інтересів громадян і юридичних осіб України за кордоном…» згідно Указу Президента України «Про День працівників дипломатичної служби» від 21 листопада 2005 р. № 1639/2005.
Розгорнути