chrome firefox opera safari iexplorer

30 березня 1891 року народився відомий український актор Борис Романицький

30 березня 2021 о 07:37
Zaxid.net

Борис Романицький належить до тих щедро обдарованих  людей, яких подарувала світові прекрасна Черкаська земля. Знаний актор, театральний режисер, історик театру, чий талант відзначений Шевченківською премією. Романицький завжди з гордістю зараховував себе до акторської школи великого П.Саксаганського.

Народився Борис Васильович Романицький  у селі Чорнобай (нині Черкаська область). Випадало, що мав стати священиком: закінчив Лубенське духовне училище, навчався в Полтавській духовній семінарії. Однак світська кар’єра вабила більше, тож вступив до комерційного інституту в Києві. А крім того,  душа кликала на сцену: прийшов до Музично-драматичної школиім. М. Лисенка. Від  1913р. виступав у трупі Панаса Саксаганського, згодом — у Товариств іукраїнських акторів. У 1918р. в житті Б.Романицького сталася надзвичайно важлива подія: П.Саксаганьский запросив актора до Державного народного театру, яким керував. 

Від 1922р. Борис Романицький – один із засновників і художній керівник Львівського Українського театру ім. М. Заньковецької. За час, коли служив у цьому славетному театрі, поставив понад 50 вистав. Уперше на українській сцені створив образ Отелло. На творчому рахунку Бориса Романицького – майже 220 основних ролей, серед них головні у спектаклях І.Карпенка-Карого «Сава Чалий», «Мартин Боруля», «Бондарівна»; Г.Квітки-Основ’яненка — «Шельменко-денщик»; Ф.Шіллера —  «Розбійники»;Возний у «Наталці-Полтавці»І.Котляревського; Богдан Хмельницький у однойменній п’єсі М.Старицького та багато інших.  

Як історик театру Б.Романицький написав книгу «Український театр в минулому і тепер».  

Помер Б.В.Романицький 24 серпня 1988р. у Львові. Похований на Личаківському цвинтарі.  

 «Рідна країна»

 

22 грудня

Інші дати
Народився Данило Самойлович
(1744, с.Янівка, Чернігівська область - 1805) – український медик, засновник епідеміології в Російській імперії, фундатор першого в Україні наукового медичного товариства. Першим довів можливість протичумного щеплення.
Розгорнути
Народилася Марко Вовчок (Марія Вілінська)
(1833, Росія – 1907) – українська письменниця. Автор повістей «Інститутка», «Кармелюк», «Невільничка», «Сава Чалий».
«Вже нігде нема такого широкого степу, веселого краю, як у нас. Таки нема, нема, нема та й нема! Де такі тихії села? де такії поважнії, ставнії люде? Де дівчата з такими бровами? Згадати любо, побачити мило, тільки що жити там трудно» (Марко Вовчок)
Розгорнути
День енергетика
Свято встановлено в Україні «…на підтримку ініціативи працівників енергетики та електротехнічної промисловості України…» згідно Указу Президента України «Про День енергетика» від 12 листопада 1993 р. № 522/93.
Розгорнути
День працівників дипломатичної служби
Свято встановлено в Україні «…ураховуючи важливу роль працівників дипломатичної служби України у підтриманні мирного і взаємовигідного співробітництва України з членами міжнародного співтовариства, забезпеченні при цьому національних інтересів і безпеки України, а також захисті прав та інтересів громадян і юридичних осіб України за кордоном…» згідно Указу Президента України «Про День працівників дипломатичної служби» від 21 листопада 2005 р. № 1639/2005.
Розгорнути