chrome firefox opera safari iexplorer

21 травня: цікаво знати

21 травня 2021 о 10:49
???? ??????. \"??????\"(?????????)

У народі 21 травня у день Іоанна Богослова колись пекли обітні пироги та пригощали ними вбогих. А також підмічали: «Якщо на дубі з'являлося листя, то цього дня відкривали купальний сезон».

За церковним календарем, 21 травня вшановують Апостола і Євангеліста Іоанна Богослова, преподобного Арсенія Великого преподобного Арсенія працелюбного і Пимона постника.

Іоанн Богослов був улюбленим учнем Христа. Написав Євангеліє від Іоанна, яке стало четвертим і доповнило прогалини, що існували у трьох попередніх євангелістів.

21 травня народились:
1889 — Мирон Зарицький, український математик, професор Львівського державного університету, дійсний член Наукового Товариства ім. Т. Шевченка (з 1927 р.), фундатор української математичної культури.

1857 — Микола Пильчиков, український вчений-фізик, експериментатор, винахідник. Одним із перших розпочав вивчення радіоактивності, рентгенографії та радіоуправління, конструктор диференційного ареометра, термостата, сейсмографа.

Іменинниками 21 травня є:
Іван, Арсеній, Пимін.

Події 21 травня:
1831 — у Харкові побачив світ перший в Україні альманах — «Украинский альманах».
1842 – побачив світ перший том «Мертвих душ» — великої сатири Гоголя.
1892 — у Києві пущено перший в Російській імперії електричний трамвай.

21 травня святкують:

Всесвітній день культурної різноманітності в ім'я діалогу і розвитку

День захисту від безробіття

Міжнародний день чаю

Міжнародний день космосу

Чи знаєте ви, що:

Міжнародний день космосу — єдине свято на Землі, яке було проголошено з... космосу. У 1998 році астронавт NASA Ендрю Томас, який перебував на борту орбітальної станції «Мир», проголосив святкування Дня космосу. 

Це був останній політ на російську станцію астронавтів NASA. Вже з 1999 року американці досліджують космос самостійно.

Пропонуємо вашій увазі 5 найбільш цікавих фактів про космос:

  • Наша планета завжди в русі. Зі швидкістю 1 тис 674 км/год вона обертається навколо своєї осі і зі швидкістю 107 тисяч 280 км/год (29,8 км/с) – навколо Сонця. А ще варто зважати і на рух Сонячної системи, яка рухається орбітою навколо центру галактики зі швидкістю 830 тисяч км/год (230 км/с), а сама галактика летить у космічному просторі зі швидкістю 2 млн км/год (552 км/с). Якби літаки могли розвивати таку саму швидкість, то подорожі з Києва до Сімферополя тривала б менше 2 секунд.
  • Наша галактика налічує 400 мільярдів зірок. Багато, чи не так? Але розберімося детальніше. Якщо раптом ви поставите собі за мету порахувати всі зірки Чумацького шляху, вам знадобиться 12 тисяч років! І мова йде лише про одну з мільйонів галактик! А зараз нам відомо про 1 млн 600 тис галактик, одна з яких наш Чумацький шлях.
  • Найближча до нас зірка, якщо не брати до уваги Сонце, – Проксима Центавра. Відстань до неї становить 4,24 світлових року. Долетіти до Проксими на лайнері можна всього за 5 мільйонів років. Якби людство, тільки з'явившись 2 мільйони років тому, відразу б вирушило на Проксиму, використовуючи літак, на цей момент воно не подолало б і половини цього шляху!
  • Космос можна сміливо порівнювати з машиною часу. Це пов'язано з тим, що ми бачимо не самі об'єкти, а світло від них: відбите чи випромінене. Завжди. Світло від Сонця доходить до нас за 8 хвилин, тому Сонце ми завжди бачимо таким, яким воно було 8 хвилин тому. А найвіддаленішим у минуле космічниим об'єктом, який ми можемо побачити із Землі, є галактика з загадковою назвою z8_GND_5296. Ми бачимо її такою, якою вона була 13,5 мільярда років тому, тобто в той час, коли Сонячної системи ще навіть не існувало (вік Сонячної системи – «всього-на -всього» 4,5 мільярда років).
  • Діаметр галактики Чумацький шлях, на переферії якої й знаходиться наша Сонячна система, становить близько 100 тис. світлових років. Розмір найбільшої з відомих на сьогодні галактик – IC 1101 – у 20 разів більший – 2 мільйони світлових років. Що стосується всього Всесвіту, то його розмір оцінюється в 156 млрд. світлових років. Відстань вражає!

*картина Олега Шупляка «Борона» (Кассіопея) з циклу «Український космос» (2019)

Розділи: Календар

2 серпня

Інші дати
Іван Підоплічко
1905 – український зоолог, палеонтолог, теріолог, засновник археозоологічних досліджень в Україні. Засновник Українського теріологічного товариства. Ініціатор створення довідника «Фауна України» в 40 т. та Національного науково-природничого музею АН України.
Розгорнути
Сергій Нігоян
1993 – учасник Євромайдану в Києві, перший загиблий під час протистоянь на вулиці Грушевського. Герой України.
Розгорнути
Народився Кость Буревій
(1888, Росія – 1934) - український поет, драматург, театрознавець, літературний критик. Автор історичної драми «Павло Полуботок», сатиричних творів «Опортунія», «Хами», «Чотири Чемберлени».
Червоні чвари! Час червоний! Чурило черево чи чоло, чи чо, чи чох, чи чор зна що? Чи очі плачуть, чи регочуть? (Кость Буревій)
Розгорнути