chrome firefox opera safari iexplorer

Чому незаміжні дівчата чекали Великодня?

01 травня 2021 о 10:27

Святкування Великодня традиційно було гарною нагодою для дівчат «на виданні». Це можливість показати найкраще святкове вбрання і вміння себе представити як голосистої співачки та гарної танцівниці, що вправно поводиться в хороводах, іграх і танцях.

Про «Кривий танець» та давній народний звичай у дівчат на Київщині розповідає Анатолій Богород, старший науковий співробітник Музею Івана Гончара:

«Як зазначають більшість дослідників, Великодні хороводні гуляння починались з “Кривого танцю”, який через імітацію хвилеподібного руху мав стимулювати розлив весняних струмків і потоків, утворених після танення снігу. Хоровод формувався зі складу всіх присутніх дівчат і, найчастіше, в його голові була дівчина, яка гарно співала і могла завести танець. До “Кривого танцю” ставали дівчата, які добре знали слова. Якщо хто хотів долучитись, хоровод не розривали посередині, а приєднувались до кінцевої учасниці. До утвореного дорослими дівчатами “Кривого танцю”, діти первісно не ставали. Оскільки танець міг тривати довго, текст проспівували знову спочатку і виконували до кількох разів. Швидкість руху “Кривого танцю” диктував темп пісні. Деякі дослідники зауважують, що “Кривим танцем” починають і закінчують Великоднє гуляння». 

Свій власний погляд на цей хоровод подає Іван Гончар у картині «Кривий танець» (клікніть для збільшення зображення), називаючи його – «давній народний звичай у дівчат на Київщині – водить “Кривий танець” на весні». Це символ весняних вод, які омивають навколишні пагорби та долини.

8 травня

Інші дати
Микола Козловський
1921 –  український майстер фотографічних справ. Лауреат Шевченківської премії за фотоальбом «Києве мій».  
Розгорнути
Народився Данило Лідер
(1917, с. Вікторівка, Росія - 2002) - художник театру, педагог. Народний художник України. Серед найвідоміших робіт: оформлення вистав "Ярослав Мудрий" І. Кочерги, "Король Лір" В. Шекспіра, "Дядя Ваня" А. Чехова, "Візит старої дами" Ф. Дюрренматта, "Тев'є-Тевель" за Шолом Алейхемом.
Розгорнути
Народилася Надія Кибальчич
(1878, с. Ясногород Житомирської обл. - 1914) - українська письменниця, перекладачка. Автор книжок "Поезії", "Дитячі оповідання", "Малий Ніно", "Спогади кота Сивка" та ін.
Розгорнути
Народився Василь Вовк-Карачевський
(1834, с. Дуболучівка Чернігівської обл. - 1893) - український громадсько-культурний діяч, публіцист, перекладач, Автор публіцистичних сатей, історичних досліджень ("Канів і його коротка історія"), перекладів праць М. Костомарова, М. Дашкевича, В. Антоновича.
Розгорнути