chrome firefox opera safari iexplorer

Ходити христосувати на перший день Великодня — майже забута традиція

02 травня 2021 о 10:04

Пам’ятаєте? Чи розповідали вам про це бабусі та дідусі? А може ви насправді ходили христосувати?

Цей обряд був живий ще на початку тридцятих. Описує обряд історик й етнограф Степан Килимник («Український рік у народних звичаях в історичному освітленні»):

«Вранці на перший день Великодня малі хлопчики, часто ще й з досвіду ходять з хати до хати христосувати. Входять без попередження, стають у порога й вітають: “Христос Воскрес!” Їм відповідають: “Воістину Воскрес!” Господарі давали христосувальникам по писанці чи крашанці, а дехто, то ще й копійку чи гріш давав. Гарною ознакою було, коли хлопчики перші приходили до хати христосувати. В давнину хлопчики-христосувальники після вітання “Христос Воскрес” говорили й великодні вірші. Звичай вітати господарів великодніми віршами вивівся, і залишився лише де-не-де. Крім христосувальників на перший день Великодня ніхто не до кого не ходив».

Ви помітили, що цей обряд має чітку паралель із колядуванням?За словами Олександра Терещенка («Великоднє христосування з Підлісного: текст і контекст»), це простежується у наявності усталених реплік при початку обряду («Бласловіть христувать!») та після христування (тільки замість «Добрий вечір!» на Великдень, звісно ж, вигукують «Христос воскрес!»). 

Мелодії христосувань майже втрачені, а збереглися лише поетичні тексти. 

28 квітня

Інші дати
Народився Микола Івасюк
(1865, с.Заставна Чернівецька область - 1937) – український художник. Автор картин «В'їзд Богдана Хмельницького до Києва», «Богдан Хмельницький під Зборовом», «Битва під Хотином», «Іван Богун у бою під Берестечком».
Ах, не смійтеся ви наді мною, - Не для вас я Вкраїну люблю ! Не для вас виливаю ці сльози з журбою, Що ніхто їх не бачить нічною добою, Коли довго від думок не сплю. Хіба можете ви зрозуміти, Як її я кохаю, люблю ? Та коли б не вона, то для чого б і жити ? Але що… що вам, бідним, про це говорити… Чи ви любите матір свою ? (Павло Тичина)
Розгорнути
Народився Георгій Вороний
(1868, с. Журавка Чернігівська область – 1908) – російський математик українського походження. На його честь названі діаграми Вороного, що застосовуються у інформатиці.
Розгорнути

Новини Дивитися всі

Loading...