chrome firefox opera safari iexplorer

22 квітня — Великий понеділок, перший день останнього тижня у земному житті Ісуса Христа

22 квітня 2019 о 12:36
galinfo.com.ua

Слід сказати, що всі дні цього тижня перед Великоднем називаються «Великими».

Починаючи з понеділка, віруючі беруть участь у особливих
літургійних  богослужіннях та спогадах про Таємну вечерю, муки, розп’яття і поховання Ісуса Христа. 

Саме цього дня Ісус Христос увійшов до Єрусалиму, де  мешканці зустрічали його з великою шаною,знаючи, що він воскресив Лазаря за кілька днів до того. Ті самі люди за кілька днів вимагатимуть розіп’яти Сина Божого і тішитимуться з його страждань… 

 У Великий понеділок згадують старозавітного патріарха Йосифа Прекрасного, котрого заздрісні брати продали до Єгипту, а батькові сказали, що його розірвали звірі. Вважається, що Йосифова доля була знаком про майбутні страждання Ісуса. 

А ще цього дня особливим молебнем починають чин мироваріння. (Миро – це суміш 50 речовин на основі оливкової олії, трав та смол. Воно є священним, зберігається у вівтарі і використовується для здійснення миропомазання). Готують миро тільки раз на рік — з понеділка до
середи Страсного тижня. У четвер його освячують.

Під час богослужінь згадують і те, як Господь висушив смоківницю – вкриту листям, проте безплідну – котра є символом фарисеїв, що всіляко показують свою побожність, але насправді не мають віри. 

Від Великого понеділка починають готуватися до Великоднього
свята. 

Цього дня прибирали все зайве з хати та подвір’я. Якщо в обійсті
щось зламалося, господар лагодив або викидав. Ті, хто постував, не вживали ні їжі, ні навіть води (за винятком недужих).

На Півдні України у Великий (Живий») понеділок поминали померлих родичів 

Цього дня треба уникати розваг, а також сварок, лихослів'я, гріховних думок та намірів.

Народні прикмети

Господині, прибираючи у Великий понеділок оселю, всі найдальші кутки витирали вологою ганчіркою – аби вигнати з хати хвороби.

Якщо на Великий понеділок сяє сонце – буде добрий врожай, а шлюби, укладені влітку, будуть щасливими. Якщо цього дня потримати у воді срібні чи золоті прикраси, а потім цією водою вмитися – можна розбагатіти і зберегти молодість на довгі роки. Красу і молодість можна подовжити й якщо раненько на Великий понеділок умитися росою.

«Рідна країна»

За матеріалами
інтернет-видань

Розділи: Традиції

22 вересня

Інші дати
Народився Олександр Потебня
(1835 – 1891), український мовознавець, філософ, фольклорист, етнограф, літературознавець, педагог, громадський діяч. Основоположник т. з. психологічного напряму в слов’янському мовознавстві. Автор праць із загального мовознавства, фонетики, наголосу, граматики, семантики, етимології, діалектології, теорії словесності, фольклору, етнографії, досліджень про походження мови, взаємозв’язок мови та мислення тощо.
«Ідея національності здатна сприяти людському поступові, якщо вона стверджує взаємоповагу права народів на самостійне існування та розвиток; коли ж через цю ідею стверджують зверхність однієї спільноти над іншою, то вона набуває реакційного смислу» (О.Потебня).
Розгорнути