chrome firefox opera safari iexplorer

На місці розграбованої античної пам'ятки знайшли унікальну амфору

05 травня 2021 о 21:54

На території Миколаєва зафіксували масштабні роботи з розграбування пам’ятки археології національного значення «Дідова Хата — 1». Після грабіжників знайшли амфору з тавром міста Афон. Про це в програмі «Радіодень» розповів старший викладач МНУ ім. В. Сухомлинського, науковий співробітник Інституту археології НАН України Олександр Смирнов.

Археологічна пам'ятка «Дідова Хата — 1» розташована на території Заводського району м. Миколаєва, стосується античної доби й датується 4-3 сторіччям до нашої ери. Грабіжники розрили більше 10 тисяч квадратних метрів.

Після грабіжників ми знайшли там фрагменти кераміки, кістки тварин, череп коня тощо. Є чимало цікавих артефактів. Наприклад, амфора, якій 2400 років. На її ручці є тавро міста Акамф (Афон). Таких амфор, де є тавро, збереглося у світі близько 700. І одну з них ми знайшли в Миколаєві після грабіжників. Вони її або не помітили, або подумали, що не зможуть продати", — сказав Олександр Смирнов.

З наукової точки зору, матеріал, який виявили археологи після грабіжників, дає цінну інформацію про період, коли відбувся похід македонської армії Олександра Великого на чолі з намісником Македонії Запіріоном, про торговельні зв’язки нашого регіону з античним світом.

За словами Олександра Смирнова, унікальність цього місця в тому, що його досі не забудували сучасними спорудами. Тут збереглися і рештки давнього поселення, і частина некрополя.

«Ольвія — єдине місто античного часу, де не побудували сучасне місто. Наприклад, на території Херсонеса збудували Севастополь, Тіра – Білгород-Дністровський. „Дідова хата 1“ — це одне з сільських поселень навколо Ольвії, що також збереглося непошкодженим на території Миколаєва. І якби тут провели наукові дослідження, нас би чекали сенсації», — розповів Олександр Смирнов.

На узбережжі Чорного моря є десятки античних об’єктів , які грабують швидкими темпами.

Громадський активіст Ілля Зелінський розповів, що після розголосу, грабіжники не проводять далі руйнацію пам’ятки «Дідова Хата — 1» в Миколаєві. Від управління культури національностей та релігій Миколаївської облдержадміністрації направили документи до поліції.

«Судячи з масштабів руйнування, там працювали не 10, і не 15 людей, а значно більше. Грабували з сучасними металошукачами. Чи дізнаємося, хто це зробив? У мене скептичне ставлення. Чи не єдиний шлях зберегти пам’ятку, включити її до туристичного маршруту, що буде вести до Ольвії», – розказав Ілля Зелінський.

У Миколаєві є позитивний приклад – це городище Дикий Сад, яке за останні роки перетворилось у музей просто неба.

Джерело: Суспільне
Розділи: Культурна

28 січня

Інші дати
Семен Брауде
(28 січня 1911, Полтава — 30 червня 2003, Харків) — український радіофізик і радіоастроном. Академік АН УРСР (з 1958), доктор технічних наук, професор. Засновник радіоокеанографії та декаметрової радіоастрономії.
Розгорнути
Народився Володимир Високович
(1854, м. Гайсин Вінницька область - 1912), паталогоанатом, бактеріолог та епідеміолог. Вважається основоположником харківської школи бактеріологів.
Розгорнути
Народився Василь Масютин
(1884, м. Рига, Латвія - 1955) - український художник, скульптор, майстер гравюри, представник символізму. Автор гравюр "В Буковині", "Маніфестація" та ін. Оформлення літературних творів Гоголя, Блока тощо. Пам"ятник Глінці у Берліні.
Розгорнути
Народився Юлій Мейтус
(1903, м. Єлисаветград, нині м. Кіровоград, - 1997) - український композитор єврейського походження. Автор 17 опер ("Гайдамаки", "Украдене щастя", "Ярослав Мудрий" та ін.), близько 300 романсів на слова Лесі Українки, Івана Франка, Тараса Шевченка, Андрія Малишка, Павла Тичини та ін.
Розгорнути