chrome firefox opera safari iexplorer

100 років тому більшовики заклали підвалини для голоду в Україні

29 липня 2021 о 11:20

29 липня 1921 року – дата, яка ознаменувала початок голоду в Україні, що тривав із 1921 до 1923 року. 

Саме цього дня політбюро ЦК КП(б)У надіслало до ЦК РКП(б) телефонограму із зобов’язанням зібрати в УСРР 100 мільйонів пудів продовольчого податку із врожаю 1921 року. З огляду на те, що через сильну посуху на півдні України вже на початок літа в селян не вистачало продовольчих запасів навіть для власних потреб, не кажучи вже про їх «надлишок», відповідне рішення політбюро ЦК РКП(б) започаткувало масовий голод в селах на українському півдні (на фото вгорі — діти, опухлі від голоду. Надруковано вперше у львівській газеті соціалістів «Земля і воля». 28 червня 1922 року передруковано в «Канадийському українцеві», istpravda.com.ua).

Того самого дня в центральній українській газеті «Вісті ВУЦВК» з’явилося повідомлення про необхідність допомоги селянам півдня України, які потерпали від голоду: «допомога голодуючим губерніям України — Катеринославській, Запорізькій, Донецькій, Миколаївській та Одеській — являється тепер настільки необхідною, що комісія признала потрібним насамперед дати допомогу голодуючим України».

Листівки 1921 року, в одній із яких — заклик до селян допомагати голодуючим донецьким шахтарям, а у другій — заклик до продпрацівників та членів комітетів незаможних селян іти в села й забирати в заможних селян хліб. Експозиція Національного музею історії України.

Проте в Москві вирішили блокувати інформацію про голод в Україні, натомість дозволили говорити лише про голод на Поволжі. З УСРР же продовжували вивозити зерно. Так, із врожаю того року до Росії вивезли 28,5 мільйонів пудів зерна, і це мало катастрофічні наслідки для України. 

Обов’язок допомагати голодуючим РСФРР з неї зняли лише в червні 1922 року. 

Кількість селян, які постраждали від голоду, невідома. Є інформація лише про те, що взимку 1922 року на півдні України голодувало близько 2 мільйонів дітей.

За інформацією Національного музею історії України

Розділи: Громадянська

22 грудня

Інші дати
Народився Данило Самойлович
(1744, с.Янівка, Чернігівська область - 1805) – український медик, засновник епідеміології в Російській імперії, фундатор першого в Україні наукового медичного товариства. Першим довів можливість протичумного щеплення.
Розгорнути
Народилася Марко Вовчок (Марія Вілінська)
(1833, Росія – 1907) – українська письменниця. Автор повістей «Інститутка», «Кармелюк», «Невільничка», «Сава Чалий».
«Вже нігде нема такого широкого степу, веселого краю, як у нас. Таки нема, нема, нема та й нема! Де такі тихії села? де такії поважнії, ставнії люде? Де дівчата з такими бровами? Згадати любо, побачити мило, тільки що жити там трудно» (Марко Вовчок)
Розгорнути
День енергетика
Свято встановлено в Україні «…на підтримку ініціативи працівників енергетики та електротехнічної промисловості України…» згідно Указу Президента України «Про День енергетика» від 12 листопада 1993 р. № 522/93.
Розгорнути
День працівників дипломатичної служби
Свято встановлено в Україні «…ураховуючи важливу роль працівників дипломатичної служби України у підтриманні мирного і взаємовигідного співробітництва України з членами міжнародного співтовариства, забезпеченні при цьому національних інтересів і безпеки України, а також захисті прав та інтересів громадян і юридичних осіб України за кордоном…» згідно Указу Президента України «Про День працівників дипломатичної служби» від 21 листопада 2005 р. № 1639/2005.
Розгорнути