chrome firefox opera safari iexplorer

Зашифрована латина: таємні листи Пилипа Орлика

14 липня 2021 о 14:49

Історик Олександр Алфьоров опублікував фрагмент зашифрованого листа Пилипа Орлика. Сам текст гетьман писав латиною, однак у ньому звичні слова межують із групами цифр.

Відповідний допис Алфьоров зробив на своїй сторінці у соцмережі, пише «Локальна історія».

“238 209 45...А знаєте, що це? А це так підписувався шифром гетьман Пилип Орлик! Ці цифри означають “Орлик”, – написав історик.

Він показав фото останньої  сторнінки одного із таких таємних листів  Орлика, де видно зашифрований підпис гетьмана.

facebook.com/oleksandr.alfyorov

“1713 рік! Ось вам, панове режисери і письменники, і ще один світ, зовсім іншої Гетьманщини. Можна ж обійтися без сліпців-бандуристів, що переказують таємні справи або гінців, що везуть запечатаний і всім зрозумілий таємний лист”, – підкреслив Олександр Алфьоров.

Дослідники зазначають, через переслідування агентів Петра І і мінливу позицію правителів різних держав, на яких чинив тиск московський цар, Орликові доводилося постійно переховуватися і вдаватися до таємної дипломатії.  

Він вів активне листування із Запорозькою Січчю,  Османськю імперією, кримським ханом,  представниками шведського уряду, з англійськими послами в Стамбулі і Відні. Передбачаючи, що  листи могли перехоплювати й читати агенти Петра І,  застосовував різноманітні заходи конспірації, серед яких – шифрування найважливішої інформації у листах. 

Один із листів Пилипа Орлика до короля Швеції Карла  XII СБУ розшифрувала вже у 1996 році.

Пилип Орлик застосовував передову у свій час технологію шифрування, “а сам алфавітний код складений з цілковитим знанням справи”.

У Росії цей різновид шифру опанували пізніше. Тож, підкреслюють дослідники, сумнівно, що Петро І міг довідатися про плани Орлика.

Також дослідники розповідають, коли син гетьмана Григорій Орлик прибув 1730 року до Туреччини, в першому ж короткому листі до батька просив надіслати шифри для листування.

Розділи: Унікальне

23 листопада

Інші дати
23 листопада відзначають:
  • День без покупок.
  • Чорна п’ятниця.
Розгорнути
Олександр Івченко
1903 – авіаконструктор, керівник розробки поршневих, пізніше турбореактивних двигунів для багатьох типів літаків, в т. ч. і літаків Як-40 і Ан-24. 1959 р. створив і очолив самостійне дослідне підприємство – Запорізьке машинобудівне конструкторське бюро «Прогрес», з 1963 – його генеральний конструктор.
Розгорнути
Народився Микола Бунге
(1823, м.Київ – 1902) – вчений-економіст, державний діяч. Голова Кабінету Міністрів Російської імперії з 1887 до 1895 рр. За його керування бюджет вперше дістає статус документу обов'язкового до виконання всіма відомствами. У 1887 році добився скасування подушної податі з селян, за його ініціативою введено правила, що регламентували умови праці фабричних працівників. Підтримка М.Бунге розвитку індустрії України, іноземні інвестиції подвоїли видобуток вугілля в Донбасі та активно розвивали залізорудну промисловість Криворіжжя.
Розгорнути
Народився Микола Носов
(1908, м.Київ – 1976) – радянський письменник, автор знаменитої трилогії «Незнайко».
Розгорнути