chrome firefox opera safari iexplorer

Зашифрована латина: таємні листи Пилипа Орлика

14 липня 2021 о 14:49

Історик Олександр Алфьоров опублікував фрагмент зашифрованого листа Пилипа Орлика. Сам текст гетьман писав латиною, однак у ньому звичні слова межують із групами цифр.

Відповідний допис Алфьоров зробив на своїй сторінці у соцмережі, пише «Локальна історія».

“238 209 45...А знаєте, що це? А це так підписувався шифром гетьман Пилип Орлик! Ці цифри означають “Орлик”, – написав історик.

Він показав фото останньої  сторнінки одного із таких таємних листів  Орлика, де видно зашифрований підпис гетьмана.

facebook.com/oleksandr.alfyorov

“1713 рік! Ось вам, панове режисери і письменники, і ще один світ, зовсім іншої Гетьманщини. Можна ж обійтися без сліпців-бандуристів, що переказують таємні справи або гінців, що везуть запечатаний і всім зрозумілий таємний лист”, – підкреслив Олександр Алфьоров.

Дослідники зазначають, через переслідування агентів Петра І і мінливу позицію правителів різних держав, на яких чинив тиск московський цар, Орликові доводилося постійно переховуватися і вдаватися до таємної дипломатії.  

Він вів активне листування із Запорозькою Січчю,  Османськю імперією, кримським ханом,  представниками шведського уряду, з англійськими послами в Стамбулі і Відні. Передбачаючи, що  листи могли перехоплювати й читати агенти Петра І,  застосовував різноманітні заходи конспірації, серед яких – шифрування найважливішої інформації у листах. 

Один із листів Пилипа Орлика до короля Швеції Карла  XII СБУ розшифрувала вже у 1996 році.

Пилип Орлик застосовував передову у свій час технологію шифрування, “а сам алфавітний код складений з цілковитим знанням справи”.

У Росії цей різновид шифру опанували пізніше. Тож, підкреслюють дослідники, сумнівно, що Петро І міг довідатися про плани Орлика.

Також дослідники розповідають, коли син гетьмана Григорій Орлик прибув 1730 року до Туреччини, в першому ж короткому листі до батька просив надіслати шифри для листування.

Розділи: Унікальне

24 грудня

Інші дати
День працівників архівних установ
Свято встановлено в Україні «…враховуючи значний внесок архівних установ України у розвиток вітчизняної науки і культури, інші сфери життя суспільства, необхідність подальшого вдосконалення архівної справи та на підтримку ініціативи працівників архівних установ…» згідно з Указом Президента України «Про День працівників архівних установ» від 30 жовтня 1998 року № 1200/98.
Розгорнути
Народився Спиридон Черкасенко
(1876, м. Новий Буг Миколаївської обл. - 1940)  - письменник, педагог, журналіст, освітньо-культурний діяч. Автор п'єс, історичних романів, оповідань, віршованої трагендії "Коли народ мовчить" та історичної драми "Северин Наливайко". Деякі його вірші покладені на музику та стали народними піснями.
Розгорнути
Народився Костянтин Данькевич
(1905, м.Одеса – 1984) – український композитор, піаніст, педагог. Автор балету «Лілея», опер «Трагедійна ніч», «Боглан Хмельницький», «Назар Стодоля», музики до театральних вистав та кінофільмів.
Розгорнути
Народився В’ячеслав Чорновіл
(1937, с.Єрки, Черкаська область – 1999) – літературний критик, публіцист, політичний діяч. Герой України.
«Однак шани заслуговує тільки той, хто шанує самого себе... Бо Україна починається з тебе.» (Вячеслав Чорновіл)
Розгорнути