Слухати спів у горішньому русі.
Слухати ночі траву намоклу.
Нагадай мені дихати, коли я задихнуся.
Нагадай говорити, коли замовкну.
(Сергій Жадан)
26 серпня наші пращури прибирали в льохах та коморах, готуючи місце для зберігання врожаю, і щоб до зимових сховищ не пристала осіння гнилота. Спостерігали у цей день за горобиною: якщо цвітіння горобини пізнє, можна очікувати довгої і теплої осені.
Вважалося, що сьогодні потрібно тричі обійти будинок з іконою Божої матері, щоб захистити житло від нечистої сили.
За церковним календарем 26 серпня відзначають віддання свята Преображення Господнього та вшановують перенесення мощей преподобного Максима Сповідника; знайдення мощей блаженного Максима, Христа ради юродивого, Московського; святителя Тихона, єпископа Воронезького, Задонського чудотворця; мучеників Іполита, Іринея, Авундія і мученицю Конкордію в Римі.
Іменинники 26 серпня:
Максим, Тихін, Іполіт, Оксана.
26 серпня народились:
1876 – Василь Юрчак – визначний драматичний актор галицької сцени кінця 19 – початку 20 ст.
1882 – Олександр Анохін – лікар, розробив систему фізичного виховання в школах, яку виклав у праці «Природна система фізичних вправ. Руська система гімнастики». Перший власник офіційного диплома «Тренер з важкої атлетики» (1908). Голова оргкомітету І Російської олімпіади (1913 р., м. Київ).
1887 – Дмитро Дяченко – український архітектор, майстер необароко, один із засновників українського стилю. Серед його робіт – комплекс Української сільськогосподарської академії, корпуси інститутів ветеринарії, тваринництва, Торговельної академії в Києві.
Події 26 серпня:
1657 – у Чигирині Гетьманом України (до повноліття Юрія Хмельницького) обрано Івана Виговського.
1728 – мореплавець Вітус Беринг відкрив протоку між Америкою та Азією, що була згодом названа на його честь – Беринговою.
1847 – Ліберія стала першою африканською державою, яка проголосила свою незалежність.
1945 – Українська РСР ратифікувала Статут ООН.
1991 – діяльність КПРС припинено на всій території Радянського Союзу.
2002 – Грузія вийшла зі складу СНД.
Чи знаєте ви, що:
Іван Виговський відіграв одну з провідних ролей у формуванні розвідки й контррозвідки України. На початку 1649 р. полковник Максим Нестеренко послав до Польщі з Переяслава розвідників. Проте, пізніше керування цими справами перейшло до Виговського. І він розвинув і зміцнив агентурну мережу, що сповіщала гетьмана про все важливе, що діялося не лише в Україні, але й у Польщі, Литві, Чехії, Моравії, Сілезії, Австрії, Османській імперії, Кримському ханстві та придунайських державах.
Ця мережа української розвідки була настільки розвинутою, що навіть і через 25 років лунали скарги польських вельмож на те, що козаки (вже у часи Петра Дорошенка) знають про всі задуми короля. Вони пропонували «добре пошукати» агентів серед українців, що входили в оточення короля Яна ІІІ Собеського.