chrome firefox opera safari iexplorer

29 вересня: цікаво знати

29 вересня 2021 о 06:06

За народним календарем 29 вересня – день Єфимії. О цій порі починали стригти овець, вовну яких використовували для виготовлення ковдр та валянок. Також в цей день влаштовували «капустяні вечірки» – люди збиралися разом та робили на зиму різні заготовки з капусти. Її солили з яблуками, брусницею, морквою та журавлиною, співаючи, примовляючи та жартуючи.

За церковним календарем 29 вересня православна церква вшановує великомученицю Єфимію Всехвальну; мученика Севастіана; мученицю Мелітину; мучеників Віктора і Сосфена; преподобного Дорофея, пустинника Єгипетського; мученицю Людмилу, княгиню Чеську; мучеників братів Йосифа та Ісака; святого Московського Кипріана, всієї Руси.

Дрібка духовних порад цього дня

  • Для того, хто у думках підніметься на небо, завжди будуть ясні дні, адже над хмарами завжди світить сонце.
  • Коли ти молишся, хай краще твоє серце буде без слів, аніж слова твої будуть без серця.
  • У молодості дні короткі, а роки довгі, у старості все навпаки.

Іменинники 29 вересня:

Людмила, Йосип, Купріян, Єфимія, Віктор.

29 вересня народились:

1845 – Іван Карпенко-Карий (Тобілевич Іван Карпович) – український письменник, драматург, ерудит. Його комедії «Мартин Боруля», «Сто тисяч», «Хазяїн» – класика світової драматургії.

«Карпенко-Карий був одним з батьків новочасного українського театру, визначним артистом та при тім великим драматургом, якому рівного не має наша література.» (Іван Франко)

1866 – Михайло Грушевський – перший Президент України, український історик, організатор української науки, політичний діяч і публіцист, голова Центральної Ради (1917–1918), академік, автор понад 2 000 наукових праць.

«Біда України в тому, що нею керують ті, кому вона не потрібна».

«Після проголошення самостійності Української Республіки ніхто вже не може ховатися в хащі нейтралітету, бо тепер є боротьба двох держав, України і Великоросії…»

1880 – Йосип Танатар – засновник наукової рудної школи, фундатор кафедри геології і розвідки родовищ корисних копалин Національного гірничого університету. Увів першим у Російській імперії навчальний курс кількісного та якісного аналізу мінералів паяльною трубкою.

29 вересня відзначають:

  • Всесвітній день серця.
  • День отоларинголога.
  • День пам’яті трагедії Бабиного Яру.
  • Міжнародний день глухих.

Події 29 вересня:

1621 – укладено Хотинський договір, що за ним Річ Посполита зобов’язалася перед Османською імперією утримувати козаків від набігів на Кримське ханство.

1739 – за Белградським договором Російська імперія отримала від Османської імперії Азов і Запорожжя.

1793 – в британському спортивному журналі вперше згадано про гру в теніс.

1829 – в Лондоні за наказом тодішнього міністра внутрішніх справ Роберта Піля (Robert Peel) (його ім’я дало Лондонським поліцейським прізвисько bobby) почала діяти цивільна поліція, згодом – Скотланд-Ярд.

1916 – Джон Рокфеллер став першим у світі мільярдером.

1926 – закрита й проголошена музеєм Києво-Печерська лавра.

1938 – засуджено до страти українського письменника, бандуриста Гната Хоткевича.

1941 – початок вбивств у Бабиному Яру. За два дні було знищено 60 000 тисяч осіб, здебільшого мирних жителів Києва.

Чи знаєте ви, що:

Іван Карпенко-Карий побудував сюжет комедiï «Мартин Боруля» на дiйсних фактах з життя родини Тобілевичів. Батько драматурга, який довгий час служив управителем помiщицьких маєткiв, вирiшив домогтися визнання свого роду дворянським. На це у нього пiшло чимало часу. Однак все було марно. Дворянство не було доведено, оскiльки прiзвище в старих документах було Тобелевич, а в нових – Тобiлевич.

Карпенко-Карий використав цей факт, аби висмiяти намагання простоï людини вибитися в дворяни, хибно думаючи, що цим можна в чомусь підвищитися над iншими.

У 1938 році голова сільради села Карлюжини поблизу хутору Надія, де мешкали й поховані Карпенко-Карий і його перша дружина Надія Тарковська (онучаті племінники котрої – відомі російські митці Арсеній Тарковський та Андрій Тарковський), дав розпорядження стягнути волами кам’яну плиту з могили Тарковської, щоб вимостити нею сходи перед сільрадою. Той же голова сільради дав вказівку спалити на колгоспному дворі унікальну бібліотеку Тобілевича, що налічувала близько двох тисяч книг...

*ілюстративне фото — картина Катерини Білокур «Квіти і овочі», 1959 р.

Розділи: Календар

7 грудня

Інші дати
Народився Микола Устиянович
(1811, м. Миколаїв, Львівська область – 1885) – українського письменника і громадського діяча. Окремі його вірші ««Верховино, світку ти наш», «Гей, браття опришки» стали українськими народними піснями.
Розгорнути
Народився Микола Вороний
(1871, м.Дніпропетровськ - 1938) - українського поета, громадсько-політичного діяча, театрознавця, перекладача. У 1917 р. був одним із засновників і режисерів Українського національного театру. Автор поетичних збірок «Ліричні поезії», «В сяйві мрій», поеми «Євшан-Зілля».
Розгорнути
Народилася Катерина Білокур
(1900, с.Богданівка, Київська область – 1961) – українська художниця-самоучка, майстер українського народного декоративного живопису. Автор картин «Півонії», «Богданівські яблука», «За селом», «Натюрморт», «Хата в Богданівці», «Гай», «Колгоспне поле» та ін.
«Як би ми мали художницю такого рівня майстерності, то змусили б заговорити про неї цілий світ!» (Пабло Пікассо про Катерину Білокур)
Розгорнути