chrome firefox opera safari iexplorer

29 вересня: це цікаво знати

29 вересня 2019 о 00:57

Біда України в тому, що нею керують ті, кому вона не потрібна.
Михайло Грушевський

За народним календарем 29 вересня – день Єфимії. О цій порі починали стригти овець, вовну яких використовували для виготовлення ковдр та валянок. Також в цей день влаштовували «капустяні вечірки» – люди збиралися разом та робили на зиму різні заготовки з капусти. Її солили з яблуками, брусницею, морквою та журавлиною, співаючи, примовляючи та жартуючи.

За церковним календарем 29 вересня православна церква вшановує великомученицю Єфимію Всехвальну; мученика Севастіана; мученицю Мелітину; мучеників Віктора і Сосфена; преподобного Дорофея, пустинника Єгипетського; мученицю Людмилу, княгиню Чеську; мучеників братів Йосифа та Ісака; святого Московського Кипріана, всієї Руси.

Дрібка духовних порад цього дня

  • Для того, хто у думках підніметься на небо, завжди будуть ясні дні, адже над хмарами завжди світить сонце.
  • Коли ти молишся, хай краще твоє серце буде без слів, аніж слова твої будуть без серця.
  • У молодості дні короткі, а роки довгі, у старості все навпаки.

Іменинники 29 вересня:

Людмила, Йосип, Купріян, Єфимія, Віктор.

29 вересня народились:

1845 – Іван Карпенко-Карий (Тобілевич Іван Карпович) – український письменник, драматург, ерудит. Його комедії «Мартин Боруля», «Сто тисяч», «Хазяїн» – класика світової драматургії.

«Карпенко-Карий був одним з батьків новочасного українського театру, визначним артистом та при тім великим драматургом, якому рівного не має наша література.» (Іван Франко)

1866 – Михайло Грушевський – перший Президент України, український історик, організатор української науки, політичний діяч і публіцист, голова Центральної Ради (1917–1918), академік, автор понад 2 000 наукових праць.

«Біда України в тому, що нею керують ті, кому вона не потрібна». «Після проголошення самостійності Української Республіки ніхто вже не може ховатися в хащі нейтралітету, бо тепер є боротьба двох держав, України і Великоросії…»

1880 – Йосип Танатар – засновник наукової рудної школи, фундатор кафедри геології і розвідки родовищ корисних копалин Національного гірничого університету. Увів першим у Російській імперії навчальний курс кількісного та якісного аналізу мінералів паяльною трубкою.

29 вересня відзначають:

  • Всесвітній день серця.
  • День отоларинголога.
  • День пам’яті трагедії Бабиного Яру.
  • Міжнародний день глухих.

Події 29 вересня:

1621 – укладено Хотинський договір, що за ним Річ Посполита зобов’язалася перед Османською імперією утримувати козаків від набігів на Кримське ханство.

1739 – за Белградським договором Російська імперія отримала від Османської імперії Азов і Запорожжя.

1793 – в британському спортивному журналі вперше згадано про гру в теніс.

1829 – в Лондоні за наказом тодішнього міністра внутрішніх справ Роберта Піля (Robert Peel) (його ім’я дало Лондонським поліцейським прізвисько bobby) почала діяти цивільна поліція, згодом – Скотланд-Ярд.

1916 – Джон Рокфеллер став першим у світі мільярдером.

1926 – закрита й проголошена музеєм Києво-Печерська лавра.

1938 – засуджено до страти українського письменника, бандуриста Гната Хоткевича.

1941 – початок вбивств у Бабиному Яру. За два дні було знищено 60 000 тисяч осіб, здебільшого мирних жителів Києва.

Чи знаєте ви, що:

Іван Карпенко-Карий побудував сюжет комедiï «Мартин Боруля» на дiйсних фактах з життя родини Тобілевичів. Батько драматурга, який довгий час служив управителем помiщицьких маєткiв, вирiшив домогтися визнання свого роду дворянським. На це у нього пiшло чимало часу. Однак все було марно. Дворянство не було доведено, оскiльки прiзвище в старих документах було Тобелевич, а в нових – Тобiлевич.

Карпенко-Карий використав цей факт, аби висмiяти намагання простоï людини вибитися в дворяни, хибно думаючи, що цим можна в чомусь підвищитися над iншими.

У 1938 році голова сільради села Карлюжини поблизу хутору Надія, де мешкали й поховані Карпенко-Карий і його перша дружина Надія Тарковська (онучаті племінники котрої – відомі російські митці Арсеній Тарковський та Андрій Тарковський), дав розпорядження стягнути волами кам’яну плиту з могили Тарковської, щоб вимостити нею сходи перед сільрадою. Той же голова сільради дав вказівку спалити на колгоспному дворі унікальну бібліотеку Тобілевича, що налічувала близько двох тисяч книг.

«Рідна країна»

Розділи: Календар

16 квітня

Інші дати
Феодосій Федченко
1911 –  український метролог, фізик-експериментатор. Створив найточніший маятниковий годинник – астрономічний годинник Федченка (АГФ), яким оснащено більшість обсерваторій, станцій метро і телецентрів країн колишнього СРСР.
Розгорнути
Народився Борис Возницький
(1926, с. Ульбарів Рівненської обл. - 2012) - український мистецтвознавець, академік Української академії мистецтв, Герой України, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка, заслужений працівник культури України та Польщі, президент Українського національного комітету Міжнародної ради музеїв (ІСОМ), доктор honoris causa.
Розгорнути
Народилася Христина Алчевська (Журавльова)
(1841, м.Борзна Чернігівська область – 1920) - український педагог, організатор народної освіти, популяризатор української мови, народної пісні, творчості Тараса Шевченка. У своїй садибі у Харкові у 1899 році встановила перший у світі пам»ятник Тарасу Шевченку.
«Людина, яка в час масової безграмотності, працю задля просвіти народу зробила девізом свого життя і залишилася вірною тому девізові”. (Микола Сумцов про Христину Алчевську)
Розгорнути