chrome firefox opera safari iexplorer

Спасибі діду за перемогу!

08 вересня 2021 о 11:07

8 вересня 1514 року спільне 15-тисячне військо українців, литовців та поляків під командуванням Великого гетьмана Костянтина Івановича Острозького розбило під Оршею (територія сучасної Білорусі) 80-тисячне московське військо.

Втрати московського війська, як описують історики, сягали до 30 тисяч вояків, а в полон потрапили очільник московитів Іван Челяднін, 8 воєвод, 37 бояр і більше тисячі дворян.

Костянтина Острозького називають найвидатнішим військовим полководцем та стратегом 16 століття. Вважається, що він виграв 33 битви й програв лише — 2.

Костянтин Острозький (1460 — 1530 р.р.)

На згадку про знамениту битву під Оршею та на честь нашої спільної перемоги була створена литовсько-польсько-українська бригада імені Великого гетьмана Костянтина Острозького як сучасний військовий підрозділ для участі у миротворчих операціях.

Нагадаю також, що на вшанування пам‘яті Костянтина Острозького в Успенському соборі Києво-Печерської лаври 7 серпня 1579 року був встановлений надгробок в дусі традицій італійського Відродження. 3 листопада 1941 року надгробок знищений разом із Успенським собором спецгрупою підривників скерованою Сталіним. 

ostrogski.com

У 2015 році було створено громадський оргкомітет по відтворенню надгробного пам‘ятника Костянтину Івановичу Острозькому (співголови Оргкомітету: посол Марюс Януконіс та Микола Томенко), який розпочав свою діяльність за підтримки генерального директора Заповідника «Києво-Печерська лавра» Любомира Михайлини. 13 жовтня 2015 року в Національному Києво-Печерському заповіднику відбулося громадське обговорення та схвалення скульптурного проекту (автори Олесь Сидорук, Борис Крилов, Арунас Сакалаускас). Скульптурний макет (масштаб 1:15) було створено на кошти Фонду «Рідна країна». 

Подальшу роботу по відтворенню пам’ятного надгробка фінансувала Литва та благодійний фонд «Корона князів Острозьких»(голова фонду Роберт Габулас). 24 серпня 2021 року — відкрито першу чергу відтвореного надгробного пам‘ятника князю Костянтину Івановичу Острозькому. 

Сподіваюся, що робота над відновленням пам’ятника буде завершена до кінця 2022 року, а Уряд України теж долучиться до фінансування цього знакового і важливого проекту.

Пам‘ятаємо нашу історію і наших героїв!

Шануємо наших союзників та друзів!І не забуваємо про ворогів!

*ілюстративне фото — «Битва під Оршею». Картина тричі відображає Костянтина Острозького і відтворює три етапи битви. Тому її назвали середньовічним кіном. Художник Ганс Крейль, приблизно 1524—1530 роки.

19 квітня

Інші дати
Мар’ян Крушельницький
1897 – український актор, режисер. Один із фундаторів українського театру.
Розгорнути
Народився Марко Бараболя (Рознійчук Іван Федорович)
(1910, с.Ділове Закарпатська область - 1945) - український письменник-сатирик, «королем закарпатського гумору» називали його сучасники.
«Не сумуйте, полонини ! Засихайте, сльози! Зацвітайте, черемшини! Смійтесь, верболози» (Марко Бараболя)
Розгорнути