chrome firefox opera safari iexplorer

Уродженка України стала лауреатом Нобелівської премії з літератури

08 жовтня 2015 о 16:50

У Стокгольмі розпочався так званий «Нобелівський тиждень», в рамках якого вручаються нагороди за видатні наукові дослідження, революційні винаходи або вагомий внесок в культуру або розвиток суспільства.

Лауреатом Нобелівської премії з літератури в 2015 році стала білоруська письменниця Світлана Алексієвич. «За її поліфонічний текст, який став пам'ятником страждання і хоробрості нашого часу». Слід зазначити, що Алексієвич народилася у Івано-Франківську, пише Gazeta.ua.

Білоруська письменниця вважалася головним фаворитом премії цього року.

67-річна Алексієвич відома своїми книгами «У війни не жіноче обличчя», «Цинкові хлопчики», «Чорнобильська молитва» і «Час секонд хенд».

Минулого року цю нагороду отримав французький письменник Патрік Модіано.

Ім'я майбутнього власника найпрестижнішої у світі нагороди трималося у секреті до останнього. Члени Нобелівського комітету з літератури при обговоренні кандидатур використовують не справжні прізвища поетів та письменників, а вигадані псевдоніми.

Кандидатів на здобуття премії мають право висувати члени Шведської академії та аналогічних закладів інших країн, професори літератури та лінгвістики, лауреати премії попередніх років та голови письменницьких організацій.

Щороку в жовтні академія розсилає 600-700 запрошень своїм колегам з різних країн, аби вони запропонували кандидатів на Нобелівську премію. Зробити це треба до 31 січня, аби Шведська академія протягом весни змогла визначити у цьому списку спочатку 20 найдостойніших письменників, а потім скоротити його до п'ятьох.

За літо члени академії ще раз мають познайомитися з творчістю номінантів, аби обговорити їхні кандидатури восени. Новий лауреат обирається голосуванням на засіданні за півтори години до його оприлюднення.

Весь список номінантів цього року буде розсекречений лише за 50 років, а документи можна буде переглянути в архіві Шведської академії у будівлі Стокгольмської біржі у Старому місті в 2064 році.

Розмір премії становить 10 мільйонів шведських крон (960 тисяч доларів).

23 листопада

Інші дати
23 листопада відзначають:
  • День без покупок.
  • Чорна п’ятниця.
Розгорнути
Олександр Івченко
1903 – авіаконструктор, керівник розробки поршневих, пізніше турбореактивних двигунів для багатьох типів літаків, в т. ч. і літаків Як-40 і Ан-24. 1959 р. створив і очолив самостійне дослідне підприємство – Запорізьке машинобудівне конструкторське бюро «Прогрес», з 1963 – його генеральний конструктор.
Розгорнути
Народився Микола Бунге
(1823, м.Київ – 1902) – вчений-економіст, державний діяч. Голова Кабінету Міністрів Російської імперії з 1887 до 1895 рр. За його керування бюджет вперше дістає статус документу обов'язкового до виконання всіма відомствами. У 1887 році добився скасування подушної податі з селян, за його ініціативою введено правила, що регламентували умови праці фабричних працівників. Підтримка М.Бунге розвитку індустрії України, іноземні інвестиції подвоїли видобуток вугілля в Донбасі та активно розвивали залізорудну промисловість Криворіжжя.
Розгорнути
Народився Микола Носов
(1908, м.Київ – 1976) – радянський письменник, автор знаменитої трилогії «Незнайко».
Розгорнути