chrome firefox opera safari iexplorer

10 фактів про Василя Каразіна

10 лютого 2016 о 16:00

Сьогодні, 240 років від дня народження Василя Назаровича Каразіна, видатного громадського діяча і вченого, з ініціативи якого було відкрито Харківський університет у 1805 році.

Тож, презентуємо Вам 10 фактів, про дану особистість.

  1. Походив з роду болгарських греків — Караджі. Хоча дуже довго вважав себе сербом.
  2. У дитинстві часто мав контакти з Григорієм Сковородою.
  3. Двічі спробував одружитись: перший раз одружився на кріпачці. Вдруге одружитись Василь Каразін спробував на початку 19 ст. Він сватався до Надаржинської Олександри Тимофіївні. Але багата наречена відмовила Каразіну, тоді раднику самого царя Олександра І, і вийшла заміж за кавалергарда, генерал-майора Корсакова Олексія Івановича.
  4. У 1798 році хотів таємно втекти з Російської імперії, для того щоб мати більше можливостей для самоосвіти, але його було затримано під Ковно. Після особистої бесіди з імператором Павлом І — було помилувано.
  5. Став ініціатором створення в Російській імперії особливого Міністерства народної освіти.
  6. На початку царювання Олександра І був його особливим радником.
  7. Завдяки його впливу, було зібрано значні кошти на відкриття Харківського університету.
  8. Згідно архівним розвідкам — писав доноси на О.С.Пушкіна — Кочубею В.П., що вплинуло на рішення вислати Пушкіна з Санкт-Петербургу.
  9. Першим запропонував створення мережі метеорологічних станцій по всій державі.

16 квітня

Інші дати
Феодосій Федченко
1911 –  український метролог, фізик-експериментатор. Створив найточніший маятниковий годинник – астрономічний годинник Федченка (АГФ), яким оснащено більшість обсерваторій, станцій метро і телецентрів країн колишнього СРСР.
Розгорнути
Народився Борис Возницький
(1926, с. Ульбарів Рівненської обл. - 2012) - український мистецтвознавець, академік Української академії мистецтв, Герой України, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка, заслужений працівник культури України та Польщі, президент Українського національного комітету Міжнародної ради музеїв (ІСОМ), доктор honoris causa.
Розгорнути
Народилася Христина Алчевська (Журавльова)
(1841, м.Борзна Чернігівська область – 1920) - український педагог, організатор народної освіти, популяризатор української мови, народної пісні, творчості Тараса Шевченка. У своїй садибі у Харкові у 1899 році встановила перший у світі пам»ятник Тарасу Шевченку.
«Людина, яка в час масової безграмотності, працю задля просвіти народу зробила девізом свого життя і залишилася вірною тому девізові”. (Микола Сумцов про Христину Алчевську)
Розгорнути

Новини Дивитися всі

Loading...