Лише одна людина з шести у світі живе в країні з вільними і незалежними засобами масової інформації. Це найгірший показник за останні 10 років. Такий висновок у своєму щорічному звіті зробила американська неурядова організація Freedom House («Дім Свободи»), яка стежить за розвитком демократії й свободи преси у світі, повідомляє «Радіо Свобода».
Щодо України, то аналітики констатують «значне зменшення свободи преси», у зв’язку з чим Україна перестала належати до категорії країн із вільною пресою.
Україна разом із Єгиптом, Угорщиною, Мексикою та Туреччиною потрапила до списку країн, в яких організація «Freedom House» зафіксувала «значне падіння свободи преси». У звіті мовиться, що в Україні, де упродовж тривалого часу були найкращі показники у регіоні, після приходу до влади Президента Віктора Януковича у 2010 році стало помітним згортання свободи преси. Серед іншого, були позбавлені частот ключові теле- і радіостанції, збільшилося переслідування журналістів, зросла самоцензура.
Україна опинилася в категорії країн, де преса є «частково вільною». Таких країн у світі 65, із її європейських сусідів до цієї категорії належать Сербія, Чорногорія, Хорватія, Румунія, Боснія-Герцеговина, Македонія, Косово та Молдова.
Публікуючи свій звіт напередодні Дня свободи преси, організація «Freedom House» називає серед найбільш репресивних країн Білорусь, Туркменистан, Узбекистан, Іран, Бірму та Північну Корею. У цих країнах, за словами дослідників, «незалежні засоби масової інформації практично не існують, не мають можливості для роботи, преса є офіційним органом режиму, доступ громадян до інформації є жорстоко обмежений, а інакомислення карається ув’язненням, тортурами та іншими формами репресій».
До категорії «невільних» належать Росія, Казахстан, Вірменія, Пакистан, Таджикистан та Афганістан. Загалом таких країн у списку «Freedom House» виявилося 65.
Лише 68 зі 196 країн були оцінені як «вільні» за ставленням до преси.