«Кожен маляр, який позбудеться чужих впливів і творитиме своє, виявить свою національну суть».
Петро Холодний
Його називають одним із найвизначніших українських майстрів образотворчого мистецтва ХХ століття. Вітражі та мозаїки авторства Петра Холодного викликають захват і зачаровують. Його ікони та картини прагнуть мати у себе найвідоміші колекціонери.
Майбутній художник народився у Києві, в сім’ї вченого і державного діяча Петра Івановича Холодного, який був директором однієї з кращих київських шкіл, викладав фізику в Політехніці, за часів Центральної Ради, Гетьманату і Директорії працював заступником міністра народної освіти, а коли Київ захопили більшовики, емігрував з родиною за кордон.
Петро Іванович дуже добре малював і свій хист передав синові.
Петро — молодший закінчив школу, яку очолював його батько й де викладали відомі в українському середовищі педагоги і громадські діячі – Софія Русова, Прокопович, Пахоревський.
17-річним Петро Холодний вступив до армії УНР.
Виїхавши за кордон, Петро отримав чудову мистецьку освіту в Празькій Українській Студії Пластичного Мистецтва та в Академії образотворчих мистецтв у Варшаві. Вдосконалюючи майстерність, подорожував Італією та Францією. Повернувшись до Варшави, викладав рисунок ті техніку темпери в Академії; ілюстрував альманах «Сонцецвіт».
Узяв шлюб із відомою поетесою й перекладачкою, красунею Наталею Лівицькою – тією, в кого був закоханий і кому присвячував вірші Євген Маланюк. У подружжя народилася донька Леоніда.
П.Холодний брав участь у багатьох виставках, що відбувались у Львові й Варшаві, Берліні й Будапешті, Брюсселі та швейцарському Раперсвілі.
По Другій світовій війні мешкав у Німеччині. 1950р. з родиною переїхав до США.
Помер П.П.Холодний 1990р. в Ґлен Спей - українському поселенні неподалік від Нью-Йорка.
Один з онуків митця, Андрій Харина, також став відомим художником.
Петро Холодний (молодший) насамперед відомий як творець дивовижної краси іконостасів. Серед них — іконостас української католицької церкви в Лурді (Франція); іконостас, а також вітражі та мозаїки в церквах св. Андрія, св. Івана Хрестителя та інших храмах штату Нью-Джерсі; у церкві св. Юрія в Нью-Йорку.
Був Петро Холодний і талановитим майстром краєвиду, і блискучим книжковим графіком, й автором чудових екслібрисів.
За творчою манерою митця нерідко порівнюють із художниками школи Михайла Бойчука – йому не чужі впливи надсучасних тоді течій (кубізму, конструктивізму). Новітні течії він талановито поєднував із українськими традиціями малярства.
На персональні виставки художника у Нью-Йорку, Філадельфії, Чикаго збиралися величезні натовпи. До 80-ліття майстра (1977р.) у Нью-Йорку відкрилася велика ретроспективна виставка робіт П.Холодного.
Про його роботи відомий мистецтвознавець В. Міяковський писав: «Кожна його картина — це твір великого митця. Кожна картина живе окремо. Картини не утворюють мистецького комплексу. Кожна картина геніальна».
Дуже багато картин П.Холодного перебувають у приватних колекціях. Раритетними стали його різдвяні та великодні поштівки.
А головне – люди в багатьох куточках світу моляться до ікон його пензля, тішаться їхньою красою і світлішають душею.
Підготувала Олена Бондаренко,
Громадський рух Миколи Томенка «Рідна країна»