Заплановані реформи охорони здоров’я здатні зменшити смертність в Україні максимум на 10%. Висока смертність українців пояснюється зовсім іншими причинами, а вони залишилися за межами реформи, вважає найбільший фахівець в області організації охорони здоров’я професор О. Голяченко з Тернополя.
У запланованому реформуванні охорони здоров'я буде зроблена спроба вирішити проблему «фахівців» — вдосконалення первинної ланки охорони здоров'я. Але в реформі основну увагу приділено вдосконаленню організації лікувально-діагностичних заходів та наданню невідкладної допомоги, а не профілактиці та збереженню здоров'я, пише у своїй статті для ZN.UA професор Геннадій Апанасенко.
Хоча, за його словами, профілактична медицина вимагає найменших грошових витрат, але забирає дуже багато часу в лікаря і, не даючи прибутку, практично ігнорується. У реформі охорони здоров'я цій проблемі зовсім не приділено уваги.
Професор також зазначає, що чим більше у хворобу вкладається грошей, тим більше хворіють люди. З'являються нові хвороби і нові ліки. Але здоров'я це не стосується. Подивіться, як збільшився бюджет охорони здоров'я м. Києва за 2003—2009 рр. (у 5,6 рази!) і як це позначилося на захворюваності (рис. 1 і 2): чим більше грошей, тим більше хворих людей. При цьому фінансування фізкультури і спорту в бюджеті м. Києва з 2003 по 2009 р. скоротилося в два з гаком рази, а співвідношення бюджету охорони здоров'я і бюджету фізкультури і спорту збільшилося з 4,5 до 58 разів.
Вихід тільки один: для досягнення здоров'я необхідно дослідити феномен здоров'я, знати його закономірності і використовувати його для досягнення здоров'я, вважає професор.