«Осінню дмухнуло,–
Висохли квіточки.
Хмуро, безпритуло
Глянули садочки...»
Павло Грабовський
6 листопада у народі вшановували мученика Арефу. Існувало повір’я, що парубки цього дня можуть загадувати бажання щодо характеру майбутньої дружини, а дівчатам про судженого міг розповісти візерунок, що вишивали цього вечора на рушниках і роздивлялися потім його при світлі свічки.
За церковним календарем 6 листопада вшановують мученика Арефу і з ним 4299 мучеників; преподобних Арефу, Сисоя і Феофіла, затворників Києво-Печерських; блаженного Єлезвоя, царя Ефіопського; мученицю Синклитикію та двох дочок її; святого Афанасія, патр. Царгородського, та ікону Божої Матері «Всіх скорботних радість».
Іменинники 6 листопада:
Панас, Степанида, Арефа.
6 листопада народилися:
1811 – Маркіян Шашкевич – український письменник, поет-зачинатель нової української літератури в Галичині, священик, культурно-громадський діяч. Очолював «Руську трійцю», ініціював видання альманаху «Русалка Дністровая» (1837). Виступав за рівноправність української мови з польською.
«Дайте руки, юні други, Серце к серцю най припаде, Най щезають тяжкі туги, Ум, охота най засяде. Разом, разом, хто сил має, Гоніть з Русі мраки тьмаві, Зависть най нас не спиняє, Разом к світлу, други жваві!» (Маркіян Шашкевич)
1855 – Дмитро Яворницький – історик, археолог, етнограф, фольклорист, лексикограф, письменник, дослідник історії українського козацтва.
6 листопада відзначають:
- День визволення Києва.
- Міжнародний день запобігання експлуатації навколишнього середовища під час війни та збройних конфліктів.
Події 6 листопада:
1943 – війська Першого українського фронту звільнили Київ.
1951 – почав працювати Київський професійний телецентр на Хрещатику, 26. Початок історії Українського телебачення.
1960 – у Києві запрацювала перша черга метрополітену – 5-кілометрова ділянка Святошино-Броварської лінії з’єднала станції «Вокзальна», «Університет», «Хрещатик», «Арсенальна», «Дніпро».
1987 – у Києві відкрито 28-у станцію метрополітену – «Ленінська» (нині «Театральна»).
Чи знаєте ви, що:
Відомий портрет Маркіяна Шашкевича насправді не його, а його сина Володимира. Тоді фотографій не було, а тільки дагеротипи, що коштували дуже дорого. А Шашкевича постійно переслідувала матеріальна скрута. Він і помер у злиднях від сухот у 32 роки. З часом, коли слава про нього набула широкого розголосу, хотіли відтворити його образ. Дружина Юлія порадила написати портрет Володимира, дуже схожого на батька.
У канадському місті Вінніпезі у 1962 р. було засновано Інститут Маркіяна Шашкевича, що з 1963 р. видавав протягом 25-ти років збірник «Шашкевичіяна» та «Бібліотеку Шашкевичіяни» (редактор М. Марунчак). У 1944 р. там споруджено пам’ятник із бронзовим погруддям Шашкевича, а в 170-річчя народження – іменем Шашкевича названо місцевий парк.
«Рідна країна»