На цьому тижні міністерство сільського господарства США підвищило прогноз інфляції на продукти харчування з 2,5% до 3,5% в 2012 році, а також з 3% до 4% в 2013 році, що є найвищим показником з початку світової фінансової кризи 2008 року (5,5%).
Зростання цін на продовольство може викликати безпрецедентна з 1956 року посуха, яка охопила дві третини території США і стала причиною зростання цін на кукурудзу і пшеницю, пише «Комерсант-Україна».
В результаті, за прогнозами міністерства, ціни на молокопродукти, яйця та м'ясо будуть зростати швидше інфляції — через посуху витрати на корм тварин збільшилися.
Зараз кукурудза на Чиказькій товарній біржі торгується на рівні 8 доларів за бушель, що на 50% вище в порівнянні з попереднім місяцем.
За оцінками міністерства сільського господарства США збільшення вартості кукурудзи на 50% призводить до зростання вартості м'ясо-молочної продукції на 1%.
В результаті в міністерстві очікують, що індекс споживчих цін на м'ясо курки та індички виросте на 3,5-4,5%.
Яловичина подорожчає на 4-5%, молочні продукти — на 3,5-4,5%, свинина — на 2,5-3,5%.
Якщо ціни на зернові та м'ясо в світі підвищаться, то подорожчання слід очікувати і в Україні, каже начальник відділу по роботі з інвесторами та ЗМІ найбільшого в Україні виробника м'яса курки — компанії «Миронівський хлібопродукт» (МХП) Анастасія Соботюк.
У липні вартість пшениці в Україні досягла максимуму за останній рік — тільки в минулий місяць її ціна на внутрішньому ринку зросла на 13,5%, до 238 доларів за тонну (з ПДВ), експортна — на 17,4%, до 310 доларів за тонну (FOB Чорне море).
Внутрішня ціна на кукурудзу підвищилася на 8,4%, до 201 долара за тонну, експортна — на 14%, до 278 доларів за тону.
Подорожчання зерна в Україні також наслідок несприятливих погодних умов в основних країнах-експортерах зернових, у першу чергу в США.
Генеральний директор Українського клубу аграрного бізнесу Володимир Лапа вважає, що стався зростання цін на зернові вже восени призведе до подорожчання м'ясо-молочної продукції в Україну. Проте директор консалтингового агентства ААА Сергій Наливка впевнений, що уряд спробує не допустити різкого підвищення цін на продукти харчування до парламентських виборів, задіявши при цьому адміністративний ресурс.
Джерело видання в Мінагрополітики впевнене, що уряд буде «боротися із зростанням цін на продукти харчування виключно за допомогою державних інтервенцій».
«У поточному році Аграрний фонд сформував рекордний обсяг зернових — понад 2 млн тонн. Його цілком достатньо для того, щоб збивати ціни на хлібобулочні вироби. Якщо це необхідно, інтервенції будуть також проводитися щодо м'ясо-молочної продукції», — сказав співрозмовник.