chrome firefox opera safari iexplorer

На Буковині вже понад 300 років діє грязьовий вулкан

14 листопада 2012 о 13:46

На околиці села Колінківці Чернівецької області понад 300 років постійно діє грязьовий вулкан.

«Це унікальне явище для Західної України. Тут грязьових вулканів лише два: один у нас, другий — на Івано-Франківщині. Наш ніколи не припиняє діяти, постійно вивергає грязі. Як активний, розтікаються на 20 метрів. Тоді вулкан відкриває два-три додаткові кратери. У спокійному стані грязі витікають на 5 метрів з одного кратера, а вулкан заростає травою», — розповідає Gazeta.ua 59-річний Олександр Бойко, вчитель географії колінківської школи.

Чоловік вивчає місцевий вулкан вже багато років. Вулкан утворився на тектонічному розломі 300 років тому. Науковці припускають, що його глибина — 12 км, розповідає біолог.

«Грязьовий вулкан — це пагорб із кратером або дірка на поверхні землі. З нього вивергаються також і гази, інколи вода та нафта. Найбільші вулкани досягають діаметра 10 кілометрів і висоти 700 метрів. Грязьові вважають псевдовулканами, бо малі за розмірами і не вивергають розпеченої лави.»

Грязі із вулкана містять багато мінералів, тому місцеві ними лікують шкіру. 200 років тому вулкан у Колінківцях був півметра у діаметрі. Згодом розрісся, навколо утворилося сіре болото. Навіть у сильні морози глина тепла.

«2009 року вдарили 20-градусні морози. Тоді температура у болоті була плюс 4», — говорить Олександр Бойко.

Усі українські вулкани — грязьові. Півсотні є у Криму. Найбільший Джау-Тепе — за 8 кілометрів від Керчі. Виник через запаси нафти. Її гази пробили отвори у пагорбах.

Татари називали цей вулкан «текуча вершина». Висота його сопки — 116 метрів над рівнем моря, її добре видно здалеку. Вивергається раз на 100 років, останній раз потужно викидав грязі у 1909 році. Тоді знищив ціле село, яке стояло поряд. Можливо, скоро прокинеться знову. Грязьовий потік досягав 330 метрів в довжину і 30 метрів у ширину.

Найбільше грязьових вулканів у Азербайджані. З 800 відомих вулканів світу в цій країні їх 350. Найбільш відомі світові вулкани з грязі у Новій Зеландії та в американському парку Єлоустоун — небезпечні. На них дозволяють дивитися лише здалеку.

Розділи: Довкілля

26 листопада

Інші дати
Народився Пилип Морачевський (псевд. — Хвилимон Галузенко)
(1806, с. Шестовиця, Чернігівська область – 1879) – український письменник, поет-романтик, перекладач. Автор перекладу українською мовою всіх чотирьох Євангелія, «Діяння Апостолів», «Апокаліпсис», «Псалтир». Євангелія в перекладах Морачевського досі використовують під час богослужінь.
«Все минеться, правда зостанеться» (Пилип Морачевський)
Розгорнути
Народився Олександр Левада (Косяк)
(1909, с. Кривчунка, Черкаська область – 1995) – український драматург та кіносценарист. Автор творів «Гомін лісів Таращанських», «Південний захід», «Фауст і смерть», роману «Два кольори». За його сценаріями поставлені фільми «Українська рапсодія», «Берег надії», «Родина Коцюбинських»
Розгорнути
Народився Опанас Заливаха
(1925, с. Гусинка, Харківська область – 2007) – український живописець, відомий правозахисник-шістдесятник. Лауреат Шевченківської премії за твори останніх років «ХХ вік», «Мироносиці», «Українська мадонна», «Портрет Василя Стуса», «Портрет Шевченка», «Козака несуть», «Початок». Автор книги «Алла Горська. Червона тінь калини. Листи. Спогади. Статті».
«Все можна взяти в чужинця, окрім віри. Віра, взята у чужинця, губить» (Опанас Заливаха)
Розгорнути