chrome firefox opera safari iexplorer

Астероїд, відкритий в Україні, був названий «Вікіпедія»

31 січня 2013 о 15:05

30 січня, в день народження української Вікіпедії, стало відомо, що один з астероїдів Сонячної системи був названий на честь Вікіпедії — вільної енциклопедії. Про це повідомляє УНН з посиланням на повідомили в прес-службі ГО «Вікімедіа Україна».

Астероїд з номером 274301 був відкритий в Андрушівській астрономічній обсерваторії на Житомирщині. Андрушівська обсерваторія (ААО) — єдина приватна обсерваторія в Україні, заснована 2001 року з ініціативи науковця та підприємця Юрія Іващенка. З 2005 року вона входить до 20 найпродуктивніших обсерваторій світу за спостереженнями малих планет. За цей час у ній було відкрито понад 90 астероїдів, серед яких (117240) Житомир, (133293) Андрушівка, (212723) Кличко та ін.

Пропозиція назвати один із відкритих у Андрушівці астероїдів «Вікіпедія» надійшла від члена правління ГО «Вікімедіа Україна» Андрія Макухи. Ю.Іващенко охоче погодився та подав заявку у Комітет з номенклатури малих планет. Назву було одноголосно схвалено цим комітетом, в який входять 15 поважних науковців зі всього світу.

Новоназваний астероїд (274301) Вікіпедія був відкритий у серпні 2008. Він має 17-ту зоряну величину та здійснює один оберт навколо Сонця за 3,68 роки. Попереднє позначення астероїда — 2008 QH24. Невідомо точно з чого складається «космічна Вікіпедія», але найпевніше це каміння та метал. Астероїд на перший погляд нічим не відрізняється від десятків тисяч подібних уламків у головному поясі астероїдів. Однак тепер він слугує першим космічним пам’ятником Вікіпедії та вікіпедистам усього світу.

Нагадаємо, саме 30 січня виповнилося дев’ять років від створення першої статті в україномовному розділі Вікіпедії.

Розділи: Довкілля

29 квітня

Інші дати
Народився Леонід Верещагін
(1909, м.Херсон, - 1977) - український і російський фізик, доктор фізико-математичних наук без захисту дисертації, академік. Автор розробки апаратури високого тиску для проведення наукових досліджень і технологічних праць. Під його керівництвом в СРСР вперше отримано синтетичні алмази.
"Академік... Верещагін входив до когорти вражаючих творців...дива в науці й техніці третьої чверті ХХ ст., до якої належали видатні особи - С. П. Корольов, М. В. Келдиш, П. Л. Капиця, А. М. Прохоров... і багато інших, які визначали рівень не тільки вітчизняної, а й світової науки." (Віра Євдокимова)
Розгорнути
Народився Григорій Денисенко
(1919, с. Ходорів Київської обл. - 1999) - учений, професор, доктор технічних наук, член-кореспондент АН УРСР. За його ініціативи вперше в СРСР було побудовано випробувальний полігон "Десна" з комплексного використання відновлювальних джерел енергії.
Розгорнути
1648 – почалася битва під Жовтими Водами
Битва під Жовтими водами (29 квітня— 16 травня 1648) — битва між військами Речі Посполитої і українськими козацько-селянськими військами Богдана Хмельницького та його татарськими союзниками. Перша переможна битва в ході Національно-визвольної війни 1648 – 1654 років, що мала величезне політичне і воєнне значення для Богдана Хмельницького та самого ходу війни.
«Бог не без милості, козак не без щастя» (Українське прислів'я)
Розгорнути